Harci irányítás
A csatákat taktikai nézetben érdemes megvívni. A SPACE-szel váltogathatsz a híd és a taktikai nézet között. Az F gombokkal továbbra is eléred a tisztek menüit, de ilyenkor csak a lényeg jelenik meg (pl. F1 – navigációs panel, F2 – taktikai panel, F5 – energiaszabályozás, javítás panel).
Az impulzus hajtómű szolgáltatta sebességet 1-9 fokozatban határozhatod meg az azonos számbillentyűk segítségével vagy az egérkerék mozgatásával: előre forgatva gyorsítasz, hátra pedig lassítasz. Az „R” hátramenetet kapcsol.
A hajó orrát a „W” gombbal emelheted felfelé, és az „S”-sel lefelé; az „A”-val fordulsz balra és a „D”-vel jobbra. A jobb egérgomb a fézer tűz, a bal pedig a torpedóvetés.
A backspace gomb a legfontosabb ebben a játékban. Nyomkodásával továbbléptetheted a dialógusokat.
Csillagflotta Akadémia – A csillaghajó taktikai rendszereinek ismertetése
Az alábbi szakirányú válogatást az 1.-4. évfolyam tananyagainak felhasználásával az Akadémia állította össze csillagflotta kadétok részére.
20-14-es bejegyzés: célzás alrendszerekre
A csillaghajó taktikai tisztje két szinten határozhat meg célpontot a komputer számára: kijelölheti magát az ellenséges hajót – ez esetben a hajótest integritásának csökkentésére utasítja a célzórendszert. De elrendelhet taktikai pontosságú támadást is a célpont hajó valamelyik alrendszere ellen. Az alrendszerek olyan fedélzeti egységek, mint: pajzs, generátor, impulzus hajtóművek, híd, torpedóvetők stb. Ezek a hajó neve alatt lenyíló, hierarchikusan felépített menüben jelölhetők ki. Figyelem: a hierarchia többszintű is lehet, például a torpedóvetők alá tartozik még az első és a hátsó torpedóvető, vagy a warp hajtóművek alá a bal és a jobb gondola.
Az alrendszerek támadása kiemelten fontos taktikai elem. Az erősebb, kevésbé fordulékony hajók ellen, vagy amikor az ellenfél impulzus hajtóműve már megsérült, és ezért a manőverező képessége töredékére csökkent, érdemes alrendszerekre vagy konkrét berendezésekre célozni.
21-17-es bejegyzés: a célmező használta
A célpont hajóra kivetített célmező mutatja meg, hol helyezkedik el az ellenséges hajón célba vett berendezés. A taktikai tiszt feladata olyan irányból és szögből közelíteni az ellenséget, hogy annak célba vett berendezései ne legyenek a hajótest takarásában. A pontos találat érdekében a fézerekkel jobb minél közelebbről tüzelni.
A célkereszt jobb és bal oldalán két-két vonás mozog: közelítenek egymáshoz, végül nyíllá állnak össze. Ez a torpedóvetők bemérő rendszere. A taktikai tiszt manőverezzen úgy hajójával, hogy az első vagy hátsó torpedóvetők minél pontosabban a célkereszt közepe felé mutassanak. Ekkor a vonások függőlegesen közelednek egymáshoz – minél közelebb kerülnek, annál pontosabb torpedótalálatra van esély. Az ellenséges berendezések sérüléseit a display kijelzi, így a különbség a pontos és a pontatlan lövések között figyelemmel kísérhető.
Optimális esetben a bemérő vonások egy-egy nyílban egyesülnek a célmező jobb és bal oldalán: ilyenkor minden torpedóvetőből érdemes tüzet nyitni! Az egyes lövések pontosabbak, míg a kétszeres és négyszeres torpedóvetés inkább a hajóintegritás rombolására alkalmas. Vaktában kilövöldözni az értékes torpedókat taktikai hiba – kerülendő!
22-84-es bejegyzés: különleges célú taktikai támadások
A csillagflotta taktikai adatbázisaiban számtalan kapitány hagyott bejegyzéseket „trükkös” támadási taktikákról. Ezekben a végső sikert nem az ellenfél lefegyverzése vagy megsemmisítése útján érjük el, hanem létfontosságú berendezéseinek megrongálása által. Szemelvények:
22-25-48-as bejegyzés: Érdekes taktika a szenzorok támadása. Ha egy hajót sikerül megfosztani az érzékelőitől, akkor megvakul. Nem képes befogni a célpontot, gyakorlatilag harcképtelenné válik.
22-58-49-es bejegyzés: Amelyik hajó az impulzus hajtóművét veszíti el, gyakorlatilag mozdulatlan célponttá válik. Manőverező képessége drasztikusan lecsökken.
22-59-95-ös bejegyzés: A föderációs hajókon a warp-core elvesztése a hajó felrobbanásával jár.
22-65-98-as bejegyzés: Az álcázó berendezés elvesztése végzetes lehet a klingon és a romulan hajókra nézve.
22-68-45-ös bejegyzés: Amennyiben a feladat egy hajó menekülését meggátolni, nem az impulzus hajtóműveit kell tűz alá venni, hanem először a warp hajtóműveket, azután pedig vonósugárral fogságba ejteni.
Csillagflotta Akadémia – Alapelvek taktikai tisztek számára
A csillaghajó nem űrállomás vagy statikus fegyverplatform. A direktívák folyamatos mozgást írnak elő. A taktikai manőverek célja a hajó fegyverzetének optimális kiaknázása, az ellenséges tűz egyenletes megosztása a hajó pajzs-szegmensei között, a sérült berendezések védelme, illetve a legmegfelelőbb támadási pozíció elérése és megtartása. A Csillagflotta Akadémia az alábbi alapelveket oktatja.
55-78-as direktíva a fézerívek váltott használatáról
A föderációs hajók többsége 270 fokban képes tüzelni fézereivel. Ez általában 3-3 vagy 4-4 fézerívet jelent alul és felül. Ha egy fézerívből kifogy a töltés, nem képes többet lőni, újratöltésre van szüksége. A töltöttséget a kijelzőn eltérő színek jelzik: a zöld a feltöltött, a piros már csaknem kimerült, míg a kimerült fézerív kijelzése elsötétül.
A taktikai tiszt igyekszik úgy manőverezni a hajóval, hogy valamelyik feltöltött fézerív mindenkor az ellenség felé nézzen. Forgatja a hajót folyamatosan balra, azután jobbra, leszegi az orrát, hogy a felső fézerívek is lőpozícióba kerüljenek… és megint jöhet a forgás vissza jobbra, majd balra. Eddigre az alsó ívek újra feltöltődtek és kezdődhet minden elölről, így optimális esetben a csillaghajó folyamatos fézertűz alatt tarthatja a célpontot. Ez leírva egyszerűnek tűnik, ám a gyakorlatba átültetni meglehetősen nehéz feladat. Közben a pajzs-szegmensek állapotára is ügyelni kell… meg persze az ellenség sem vesztegel egy helyben.
56-12-es direktíva a gyenge oldal rejtéséről
A hajót övező pajzs hat szegmensre van osztva: első-hátsó, jobb-bal, alsó-felső. Hajótípusonként eltérő, hogy az egyes szegmensek milyen erősek. Amikor adott szegmensben a pajzs meggyengült, kijelzése elsötétül, és elvörösödik. Ez akkor következik be, ha az adott szegmens túl sok ellenséges tüzet kapott. Ezért a taktikai tisztnek törekednie kell arra, hogy kitérő manőverezéssel megossza az ellenséges tüzet a pajzs-szegmensek között. Ha valamelyik szegmensben már sötét a pajzs, vagy le is bomlott, úgy kell fordítania a hajót, hogy arról az oldalról már ne érje ellenséges tűz.
Ugyanez igaz a hajó alrendszereire és bizonyos mértékig a hajótörzs szerkezeti integritására is. A képzett taktikai tiszt tudja, melyek hajójának gyenge pontjai és létfontosságú alrendszerei, és ezekre a szegmensekre fokozottan ügyel. Ahogyan értelemszerű, úgy igyekszik az ellenfél lehetőleg legsebezhetőbb pajzsszegmensére koncentrálni saját támadásait.
66-42-es direktíva a vakfoltok kihasználásáról
A vakfoltok olyan területek a hajó körül, amelyeket egyetlen fegyverrel sem, vagy csak kevés, gyenge fegyverzettel képes belőni. 270 fokos fézerívük miatt a föderációs hajóknak kevés a vakfoltja, ám a klingon és a romulan hajók kiterjedt vakfoltjai hatalmas taktikai előny kínálnak az ellenségnek. A taktikai tiszt az ellenség vakfoltjaiba manőverezi hajóját, és igyekszik az ütközet alatt mindvégig ott is tartani.
66-07-es direktíva a frontális támadás előnyeiről
A legtöbb hajón – még a föderációs hajókon is – menetirányba néz a legerősebb fegyverzet. Fézerek, distruptorok, torpedók… ez a hajó legerősebb tűzvonala. Az összecsapást érdemes frontális támadással kezdeni, és minden alkalommal, amikor az előre néző fegyverek újratöltötték magukat, ismét az ellenség felé fordulni. Persze az ellenfél igyekszik majd elkerülni a frontális tűzvonalat… ahogyan a taktikai tisztnek is törekednie kell arra, hogy ne kerüljön az ellenség frontális tűzvonalába.
66-59-es direktíva a rárepülő taktikáról
Ez a taktika elsősorban a gyors, de gyengén manőverező hajóknak hasznos. A klingonok és a romulánok számára viszont hagyomány. Lényege a nagy sebességű frontális támadás. A hajó ráront az ellenségre, tüzel az első torpedóvetőkből (és ha van, a distruptorokból), majd elhúz a célpont felett vagy alatt, és hátsó torpedóvetőiből is megsorozza. A taktika kulcsa, hogy a támadó hajó nem fordul el, nem lassít, hanem a támadás után maximális sebességgel távolodik a célponttól, s csak akkor fordul vissza újra, amikor fegyverei feltöltődtek. A romulan és a klingon hajók az eltávolodási fázisban álcázásba váltanak, igyekeznek úgy helyezkedni, hogy következő rárepüléskor oldalról, alulról vagy felülről csaphassanak le a célpontra. A rárepülő taktikát a rosszul manőverező, de gyors föderációs hajók is sikerrel alkalmazhatják.
95-15-ös direktíva a csillaghajó energiarendszerének szabályzásáról
A közhiedelem szerint amennyiben elegendő energia áll rendelkezésre, harci helyzetben mindig előnyös a pajzs és a fegyverrendszer 125%-os terhelése. Csakhogy a csillagflotta-kapitány taktikáját arra alapozza, hogyan használhatja ki legjobban hajójának erősségeit és kerülheti el a gyengéit. Az energiaszabályozás nem arra szolgál, hogy kiegyenlítsen egy gyengeséget, hanem arra, hogy tovább erősítse az erősséget. A gyenge pajzsnak nem használ a többletenergia sem, az ilyen hajóval inkább arra kell törekedni, hogy kimanőverezze a közvetlen találatokat, ehhez pedig minél nagyobb hajtómű-teljesítményre van szükség.
Csillagflotta Taktikai Adatbázis – föderációs hajók
Az alábbi összeállítást az Admiralitás készítette csillagflotta-kapitányok számára. Tartalmazza néhány föderációs csillaghajó taktikai jellemzőit és tanácsokat a velük követendő stratégiáról.
Föderációs Type IV Sikló
Kivételes manőverező képességgel megáldott, de gyenge fegyverzetű hajó. Egyetlen esélye, ha olyan közel repül az ellenfélhez, amennyire lehetséges. A torpedókat és a distruptor lövedékeket képes elkerülni, de a sugárfegyverek lövedékeit nem. Ezek hamar lebontják a pajzsát, és akkor a sikló minimális szerkezeti integritásának köszönhetően kiszolgáltatottá válik – erre minden parancsnok fokozottan ügyeljen!
Föderációs Ambassador osztály
A hajó erőssége a jó manőverező képesség, és az, hogy nincsenek vakfoltjai, vagyis minden irányba képes tüzelni. Hátránya a gyenge pajzs és a lassú sebesség. Ezek ismeretére kell alapozni a követendő taktikát. A hajó folyamatos manőverezést kíván, így a fézerekkel szünet nélkül tűz alatt tarthatja ellenfelét, s jelentősen gyengítheti annak pajzsát. A kapitány taktikája arra irányuljon, hogy hajója az ellenség vakfoltjaiba kerüljön, és ugyanarra a pajzsszegmensre összpontosítsa a lézertüzet. Ezt sokat kell gyakorolni. Ugyanakkor kiemelt figyelmet követel a saját pajzsszegmensek védelme – ezek között manőverezéssel kell megosztani az ellenséges tüzet, mert az Ambassador osztály rosszul viseli az egy oldalról érkező támadásokat. Persze a fézerívek váltogatásával a pajzsszegmensek problematikája is megoldódik.
Föderációs Nebula osztály
A Galaxy osztály kistestvére. Egyetlen előnye, hogy jelentős veszteségeket képes elviselni. Taktikája is teljességgel szokványos: az ellenséges tűz megosztása a pajzsszegmensek között, a lézerívek folyamatos váltogatása. Kiváló tanuló jármű fiatal kapitányok számára. A Nebula osztály hídján követendő taktikát igazából nem a saját, hanem az ellenséges hajó határozza meg: az, hogy az éppen aktuális ellenfélnek mi az erőssége és a gyengéje. A Nebula osztály kiválóan alkalmazkodik, szinte bármilyen taktikára alkalmas… bár semelyikben sem kiemelkedő.
Föderációs Akira osztály
A tűzerejéhez képest kicsi és fürge hadihajó. Nem ér fel a Sovereign osztállyal, ugyanakkor karakteresebb és érdekesebb hajó. A kisebb ellenfelekkel szemben erőd, a nagyobbak ellen viszont kiváló támadó hajó, amely lecsap, majd eltávolodik. Gyenge pontja az alsó, felső és hátsó szegmens, a kapitány ne engedje, hogy az ellenség ebből a pozícióból támadjon. A hátsó torpedóvetők sérülékenyek, és a híd sajnos úgyszintén.
Föderációs Galaxy osztály
A Galaxy lomha, de erős hajó, melynek még akkor is marad esélye a harcban, ha elveszti a pajzsát. Minthogy a Nebula osztály nagytestvére, az általános föderációs taktika a Galaxy osztály hídján is beválik: frontális támadás, a fézerívek váltogatása. Amire határozottan nem alkalmas, az a rárepülő taktika. Tipikus ellenpéldája az Akadémia energiaszabályozásról tanított elveinek: a Galaxy igenis igényli, hogy hajtóműveinek gyenge teljesítményét a legénység 125%-os túlszabályozással ellensúlyozza.
Föderációs Sovereign osztály
A föderációs hajók királynője. Egyetlen gyengéje, hogy hátulról sérülékeny, de fordulékonysága és fürgesége révén nehéz a gyenge pontjához férkőzni. Kétoldali és hátsó pajzsszegmensei a leggyengébbek, viszont minden pajzsa gyorsan regenerál. Tökéletesen alkalmas a rárepülő taktikára. Nagy sebesség mellett is könnyű vele befogni az ellenséget, miközben a Sovereignt nehezen fogják be az ellenséges torpedóvetők. Ezt a hajót taktikai szarvashiba álló erődként használni. A legjobb teljesítményt 125%-os hajtómű és fegyverrendszer terheléskor adja.
Csillagflotta Taktikai Adatbázis – Taktika tanácsok
Az idegen hajók gyenge pontjairól és az ellenük alkalmazandó taktikáról szóló szemelvényeket az Akadémia állította össze csillagflotta-kapitányok naplóbejegyzéseiből.
2014-es bejegyzés: Követendő taktika romulan harci madár ellen
Bejegyzést tette: Julian Amarok parancsnok, a USS Nomad taktikai főtisztje
A harci madárnak két veszedelmes fegyvere van: az álcázás és az előre irányuló fegyverzet. Tapasztalatom szerint mögötte kell maradni, félig alulról vagy félig felülről támadni, közel óvakodni, és folyamatosan hozzá igazítani a hajó sebességét. Rosszul manőverező hajó, ezért a feladat nem lehetetlen. Hátulról ostromolni a pajzsot, aztán kilőni az impulzus hajtóművet és az álcázó berendezést – ezután könnyű célponttá válik.
A romulan parancsnokok kedvelt taktikája, hogy a csata közepén is felvonják az álcát, eltűnnek, s megkísérelnek láthatatlanul az ellenfelük mögé kerülni. Ez életveszélyes! Amikor a harci madár felvonja az álcát, a legfontosabb teendő tartani a sebességet, és hirtelen fordulókat tenni. Semmiképpen sem szabad állva várakozni következő felbukkanására!
6054-es bejegyzés: Klingon Bird of Prey
Bejegyzést tette: Martok tábornok
Csak óvatosan! Ez a kiváló klingon hajó elbánik a nála nagyobb és erősebb fegyverzetű ellenfelekkel is. Átkozottul fürge, képes elkerülni a torpedókat, és a számára legkedvezőbb pozícióból támadni. Főként a fézerekkel érdemes lőni rá. Ha más hajókat védelmez tőle, kapitány, a distruptor ágyúkat vegye célba, ezek a legveszedelmesebb fegyverei. Ha viszont saját hajójának épségéért küzd, inkább az impulzus hajtóművét célozza, gyakorlatilag mindegy, milyen irányból, mert a Bird of Prey úgyis kimanőverezi Önt. Inkább arra ügyeljen, hogy a legnagyobb tűzerővel forduljon felé… és amikor a klingon támad, fordítsa el felőle a saját meggyengített pajzsú oldalát – a Bird of Prey tűzereje egyetlen rárepülés alatt is szétzúzhatja Önt. Kapla!
És még valami, kapitány. Egy titkos tanács: próbálja elkapni a vonósugárral, majd lelassítani. Ha ez sikerült, akkor már letarolhatja torpedókkal!
205-ös bejegyzés: A klingon Vorcha csatacirkálók ellen
Bejegyzést tette: Samuel B. Nelson kapitány, a USS Lambda parancsnoka
A Vorchának borzalmas a tűzereje. Tilos, ismétlem, tilos elé kerülni! Alatta, felette, és mellette biztonságos, hátrafelé is mindössze egyetlen torpedóvetője néz. Innen kell megtámadni, és nem szabad átadni neki a kezdeményezést. Méretéhez képes gyors, de gyengén manőverezhető. Jön, pusztít, elrobog, majd eltűnik. Ha belekezd ebbe a játékba, akkor az impulzus hajtóművek és az álcázó berendezés az elsődleges célpont. Meg se próbálja senki nyers erővel szétrombolni – úgysem sikerül. Mivel lomha, használhatók ellene a torpedók, de csak célzott, egyes lövésekben.
6689-es bejegyzés: A kardassziai hajókról
Bejegyzést tette: Ben Sisko kapitány, a DS-9 parancsnoka
A kardassziai hajókra egységesen igaz, hogy hátul mind a pajzsuk, mind pedig a hajótörzs gyenge és sérülékeny. Minden esetben törekedni kell rá, hogy a támadás hátulról érje őket. A Galor és Keldon osztályok gyenge pontjai még az elülső kompressziós sugárzók; ha itt éri őket találat, a hajótest integritása súlyos károkat szenved.
10712-es bejegyzés: taktika a kessok hajók ellen
Bejegyzést tette: Jean-Luc Piccard kapitány, az Enterprise parancsnoka
A kessok hajókról megállapítottuk, hogy hátulról a legkevésbé védettek. Mindenekelőtt javító rendszerüket és álcázó berendezésüket kell tönkretenni. Ezután jöhet a warp core és az impulzus hajtómű. A klingonoknál és a romulanoknál jelentősen lassabban képesek csak ledobni és felvonni az álcát, ilyenkor különlegesen sebezhetők.