Egy alkoholista mókus trágár kalandjai és királyságának története, avagy egy négyéves játék felmelegítése. A humor még mindig kemény és beteg, a tálalás első osztályú, a ráadásban pedig Battlefield-köntösben kenhetjük el a barnamackók száját, akármit jelentsen is ez…

Furcsa paradoxon, hogy az N64 végnapjaiban, 2001 márciusában jelent meg az egyik legjobb, legröhejesebb, és egyben legbetegebb játék, mely erre a konzolra íródott, a Conker’s Bad Fur Day. Elkövetője az a Rare volt, mely addig is az egyik legmegbízhatóbb teamnek számított, olyan címekkel a hátuk mögött, mint a GoldenEye, a Perfect Dark, a Banjo-Kazooie vagy a Donkey Kong Country, így nem csoda, hogy a „nagy háború” csúcspontján, 2002 végén – nem kis visszhangot keltve – a Stamper-testvérek alapította brit kiadót és fejlesztőcsapatot a Microsoft 350 millió dollárért kivásárolta a Nintendo-istállóból. Első közös címük 2003 végén a Grabbed by the Ghoulies volt, egy jópofa, kellemes grafikájú, ám kissé unalmas és frusztráló beat’em-up játék. Most viszont biztosra akartak menni: elkészítették a nagy siker Xboxos verzióját, és megfejelték egy online mókával. Különös grimasza a sorsnak, hogy ez a verzió is a „gazdakonzol” utolsó hónapjaiban jött ki, hiszen a 360 alig öt-hat hónap múlva az üzletekbe kerül…

Az eredeti játék menetében nem sokban különbözik az N64 verziótól, ám akik játszottak azzal, érdemes nekiülniük, ugyanis van pár eltérés, amolyan kikacsintás, Rare-módra. Picit gyengít viszont az élményen az, hogy a mozifilm-utalások (Ryan közlegény megmentése, Mátrix, Bram Stoker’s Dracula) ma már nem szólnak akkorát, mint négy éve, de azért élvezhetőek. Maradt persze a beteges, főleg felnőtteknek szóló humor – vaskos, helyenként trágár és obszcén, ami a játék sikerének egyik titka volt -, sajnos azonban a kamerakezelés, a túlságosan leegyszerűsített akciók, a néhol engedetlen irányítás és a meglehetősen logikátlan pályák rontanak az összképen. Természetesen a nagy változás a grafikában van, eszméletlenül jól néz ki a stuff, sőt, jelenleg az egyik legszebb Xbox-cím. A multiplayer viszont teljesen kicserélődött, a régi MP rajongóinak azonban nem kell szomorkodniuk, elég jól sikerültek az új mókák.

Mivel a rendelkezésemre álló hely minimális, megpróbáltam elsősorban a szóló módra koncentrálni, a multihoz pedig pár kezdőtippet adni.

1. A kezdetek
A játék Conker törzshelyén, a Cock and Plucker kocsmában indul. A helyiség különféle szekcióira nézve választhatod ki az alábbiakat:

• Game 1, 2, 3: Három profil. A játék automatikusan ment, így az adott profilt kiválasztva a „Play” opciót választva ott folytathatod, ahol abbahagytad, az „Erase” törli az egészet, és új játékot indíthatsz.
• Chapters: A szólómód egyes, már végigjátszott fejezeteit játszhatod újra. Ha ezt akarod elérni, legalább egy végigtolt profilt meg kell tartanod.
• Xbox Live & Co: Itt indíthatod a többjátékos mókát.
• Options: Beállítások; alapszinten, azaz a kontroller rezgését kapcsolhatod be/ki, illetve a célzómódot invertálhatod; ez az opció egyébként bármelyik profilból játék közben, a startmenüben elérhető.

2. Irányítás
Bal analóg kar: mozgás
Jobb analóg kar: kamera mozgatása
Bal kar lenyomása: ugrás
Jobb kar lenyomása: zoom

Bal tűzbillentyű: „belső” nézet / mozi átlépése
Jobb tűzbillentyű: guggolás / támadás

A gomb: ugrás
B gomb: „Context Sensitive” terület aktiválása / fegyver elővétele
X gomb: fegyver újratöltése

Start gomb: szünet / startmenü
Back gomb: Xbox Live csatlakozóablak

Az ugrásnál két speciális mód is elérhető. Az egyik a magasabbra ugrás, ehhez le kell guggolnod, és ebben a pozícióban eldobbantani. A másik a „helikopterezés”, a rotor Conker farka, ezzel a módszerrel nagyobb távolságokat tudsz leküzdeni, eléréséhez a levegőben egyszerűen tartsd lenyomva az „A” gombot. Ez utóbbi életmentő lehet akkor is, ha a magasból lezuhannál, ilyenkor gyorsan csapj le a gombra!

És még különleges mód: vízben úszva a „B” gomb lenyomására lebukhatsz a víz alá, míg a baseballütővel hadakozva a „B” gombot háromszor gyorsan leütve ütéskombinációt hajthatsz végre, ez nagyobb erejű, mint a sima csapás.

A játék egyik „különlegességét” az ún. „Context Sensitive” (helyzetérzékeny) területek jelentik – ez semmi mást nem takar, mint egy hatalmas „B” betűt a földön, erre állva és a „B” gombot megnyomva Conker a helyzettől függő akciót hajt végre. Hogy még konkrétabb legyen a dolog, a jómókus feje felett egy izzó is megjelenik – mindaddig, míg ez megtörténik, nyomd le a gombot (a játék elején, a madárijesztőnél például háromszor kell), ha már nincs lámpa, nincs több végrehajtható okosság.

És még valami: a mozik átlépése csak azután lehetséges, hogy egyszer megnézted őket, így tulajdonképpen csak a Chapter menüben van haszna (sajnos).

3. Speciális tárgyak
• Csokoládékockák: Az életerő. A 100%-ot 6 kocka jelenti, ez egy tábla, ha mind elfogy, hősöd elhalálozik (átmenetileg – lásd lent). Jó hír, hogy az édesség újratermelődik, így ha szorult helyzetben lennél, menj vissza arra a placcra, ahol volt ilyen kaja, tápolni.
• Mókusfarok: Érdekes megoldás. Tulajdonképpen Conker életét jelöli, azaz ha van 4 farkad, négy életed van. No de. A játékban igazából nem halhatsz meg, azaz ha minden farok elfogy, lekerülsz az alvilágba, ahonnan a Nagy Kaszás némi morgolódás után visszahelyez oda, ahol elhaláloztál. Az egész rendszer ezért tulajdonképpen arra jó, hogy ne kelljen végigülnöd pár kínosan hosszú betöltőképernyőt, és átlépkedned egy-két ezerszer látott mozit. A farkak csak azután tűnnek fel a játékban, miután először elhaláloztál, és Halál úr elmagyarázta az egész rendszert.
• Pénz: Conker, mint tipikus férfi, három „P” betűért rajong: a pia, a pénz, és a … khm, csajok. Dagobert bácsihoz hasonlóan, a ropogós bankók láttán az ő szeme is dollárjelekben úszik. Lesz pár szekció, ahol nem juthatsz tovább megfelelő számú kápé nélkül, így fontos ezek összegyűjtése. A zsékötegek hangos „Here I am!”, „Hey”, „Hey! Over Here!” és „Come and get me!” kiáltásokkal hívják fel magukra a figyelmet, így járj kihegyezett füllel mindenfelé! A startképernyőn egyébként láthatod, az adott pályán hány köteg található (középen, körvonalazva).

4. A játékmenet
Bár említettem, hogy sok esetben eléggé elveszve fogsz bolyongani a játékban, azért kétségbe nem kell esni, általában mindig rá lehet találni a megoldásra, csak nézz jól körül a pályán, sokszor felfelé, azaz megnézve, hová lehet felugrálni. Bár kilenc fejezet – azaz 9 pálya – van, ezek mindegyike több küldetést rejt, és ezeket nem tudod sorban végrehajtani, az alábbi csavarok vannak:
• A második fejezetben csak az első küldetést nyomhatod le (a méhkirálynő ellopott kasának visszaszerzését), ezután végig kell pörgetned a harmadik pályát, majd visszajönni ide, öt megbízást végrehajtani.
• A hatodik fejezet végén ismét vissza kell menned a 2. pályára, ahol a két utolsó küldetést letudva nyithatod meg az utat a 7. felvonáshoz.

Ha nem tudod, mi a feladat, próbálj meg következtetni; a 3. etap elején például az őrjöngő vasvillánál ennyit kell végiggondolni: adott egy szín, egy vasvilla, szénabálák és mókus. A szerszám rendeltetésszerű dolga nem mókusok összegyűjtése, hanem szénáé – tehát el kell érned, hogy hősöd helyett a bálákba ugorjon a villa. Hát így. Kicsit fárasztó, néha meg nagyon…

5. A többjátékos üzemmód
A multiban elindulni nehéz, sőt kissé frusztráló, ugyanis elég nehéz kiigazodni a mechanizmuson és az irányításon. Online játék előtt mindenképp ajánlott a Dumbots opcióban edzeni, hogy kissé megbarátkozz az egésszel. A mellékelt táblázatban megtalálható a négy választható kontrollerséma.

Ehhez további adalék: a fegyvermódokat a bal tűzbillentyű lenyomása után a bal karral tudod kiválasztani, illetve a gomb ciklikus nyomogatásával. Ugyanígy tudod a felszerelést (Y) és a képességeket (X) váltani, azaz lenyomás és balkar, vagy tapicskolás. Létfontosságú, hogy jól lődd be magadnak mindezt.

Helyhiány miatt nem megyek bele a multi részleteibe. Gyakorlás mindenekelőtt, sok, alapos, végigpróbálva a karakterosztályokat, ezek képességeit, fegyvereit. Aztán jöhet az online játék, akár rendszerkábelen, akár a Live-on. Utóbbi módban minden tevékenységed naplózva lesz, és a különféle harci cselekmények jutalmaként különféle bónuszokat kapsz, erről a mellékelt szövegdobozban bővebben.

ONLINE MULTIPLAYER UPGRADEK
Mind a 6 fegyvernem medálja: veterán zsargon.
1000 áldozat (Long Ranger): nyugodtabb célzás, gyorsabb újratöltéss
1000 áldozat (Sky Jockey): gyorsabb célzás, töltés
1000 áldozat (Demolisher): nagyobb Strayfur-tár, erősebb Guided Rocket
1000 áldozat (Thermophile): hőfegyverek gyorsabb újratöltése
1000 áldozat (Sneeker): Snoopa, fejlettebb álcázás
1000 áldozat (Grunt): nagyobb tár, erősebb öngyógyítás
50 áldozat összesen: Avatar Pack II
500 áldozat összesen: Avatar Pack III
1000 áldozat összesen: Avatar Pack IV
500 elpusztított mozgó egység: Bonus Avatar Pack
Mind a 6 specialista medál: Booster plusz, tank gyorsabb újratöltése, fejlesztett Hogster és IR
2000 gyógyítási pont (Grunt specialista): gyorsabb gyógyítás
500 aknaáldozat (Demolisher specialista): +1 akna körönként
500 hátbatámadás (Sneeker specialista): Snoopa: azonnali robbanás
500 tűzzel elpusztított áldozat (Thermophile specialista): Sinurator tank kapacitása nő
500 fejlövés (Long Ranger specialista): Overcharge power boost
1500 javítási pont (Sky Jockey specialista): Kinetic Seal: hatásosabb javítás
500 Marshall levadászva: +1 elsődleges gránáthely
500 General levadászva: +1 másodlagos gránáthely
1500 áldozat összesen: Aranyszínű lövedékek
3000 áldozat összesen: Bíborszínű lövedékek
4000 áldozat összesen: Re-spawn büntetés hatása felére csökken
1000 VC pont: gyorsabb Hacking Device

Tippek
Multiban 8-8 elleni csatában érdemesebb két négyes csapatra osztani a bandát, könnyebb az együttműködés és a feladatok végrehajtása.

Multi: gondosan válaszd ki az adott feladatra legalkalmasabb fegyvert! Az upgrade-ek jelentősen növelik a tűzerődet, így keresd és gyűjtsd be őket, amint lehetőséged van rá.