Gondoltátok volna, hogy kedvenc kis hősünk története egészen 1986-ig vezethető vissza, mikoron is megérkezett a legelső The Legend of Zelda epizód? Utánanéztünk Zelda életpályájának. Íme!
Bizony, Link barátunk története egészen a rendszerváltás előttire nyúlik vissza, így nyugodt szívvel állíthatom: még nálam is három évvel idősebb a franchise eddigi életkora.
A 80-as évek Zeldája
Az egész őrület tehát 1986-óta gyökerezik, melynek idején a Nintendo egy új széria megteremtésével fáradozott – ennek kapcsán kezdték el korábban fejleszteni a The Legend of Zelda nevet viselő epizódot, akkor még NES platform-megnevezéssel. Ez volt a széria megalapító része, és abban az időszakban, illetve anno igencsak forradalminak számított, bár mára már csak nosztalgia maradt belőle. A legelső Zelda játék világszínvonalban is megállta a helyét, hiszen ez votl az első játék, amelyben menteni lehetett, továbbá mind a négy irányban szabad mozgást engedett, korlátozottság nélkül. A Nintendo már akkor is elemében volt, ugyanis a történetet egyszerűre, ám annál élvezetesebbre alkották, és (azóta is jó szokásukhoz híven) jóval keményebbre a játékmenetet.
Egy évvel később, ugyancsak NES-re egy új Zeldát láthattunk viszont, teljesen új irányítással. Az 1987-es Zelda II: The Adventure of Link igazából nem is egy folytatásról, hanem a játék megújulásáról szólt, hiszen az első részben bevezetett szabad mozgást itt megszűnt, és a történet miatt is részben csak oldalra haladhattunk Link-kel, oldalscrollos stílusban. A Zelda II esetében már bevezetésre került a fejlődési rendszer is, ám a Zelda játékok későbbi történelmében ez az egyetlen olyan alkotás, amelyben nem Rúpiákat, hanem tapasztalati pontokat kell szereznünk ellenfeleink likvidálásával. Az 1987-es kiadást négy várakozással teli év követte, és a következő Zelda megjelenés már a 90-es évek elejére nyúlik vissza.
A 90-es évek Zeldája, a 90-es évek első fele
Rövid vágta után elméletben megérkeztünk 1991-hez, amely évben sok nagy volumenű esemény történt, de minket leginkább a harmadik Zelda projekt foglalkoztat, amely a The Legend of Zelda: A Link to the Past nevet kapta, és ezúttal SNES-re látott napvilágot. A szóban forgó alkotás nagy fontossággal bír a későbbi franchise tagjai között, ugyanis ez az első olyan Zelda rész, amelyben nagyon is komolyan vették a sztori fontosságát, és ezzel fektetették le a jövőbeli Zelda játékok alapjait. Sokan emlegették akkor, és azóta is, hogy a Link to the Past korának egyik legjobbja volt, megemelt játékidővel, ismét nehézkes játékmenettel, de rengeteg titokkal, rejtéllyel, és misztériummal megfűszerezve, minőségi történettel. Nem csoda, hogy ez az epizód a Zelda alkotások valódi ősatyja.
A 90-es évek első felében azonban történt más is, például a Nintendo rájött, hogy minőségi szériát hoztak létre, és folytatni kívánták a kibocsátásokat. A Link to the Past című részt két évre rá egy újabb folytatta, ezúttal Gameboy-ra, és ezúttal The Legend of Zelda: Link’s Awakening becenéven. 1993-ban járunk, és a fent megnevezett Zelda játék a történelemben a legelső, amely tiszteletét tette a Gameboy-on, mint platformon. Érdemes elmondani róla, hogy az egyik legszebb grafikájú Gameboy játék, melynek kidolgozottsága a SNES-es Zeldához hasonlítható. Az első olyan részről beszélünk, amelyben a történet nem új, hanem folytatáson alapul. A Link’s Awakening pedig közvetlenül a Link to the Past után játszódik, és Link hajótörése után, valamint egy lány ápolása után újult erővel kerekedik fel, hogy elvégezze a feladatát: megtalálja a Szirének nyolc hangszerét (igen furmányosan ez a nyolc dungeont jelenti).
Bár a Link’s Awakening igen csak hosszúra sikeredett (némelyek szerint a leghosszabb Gameboy részről van szó), megjelenése után 5 évig nem követte újabb rész, és csak 1998-ban törik meg a játékosokra sújtó átok, ám ez már egy másik cikk története, a második részben kiderül, hogy mi történt a 90-es évek második felében, és a millenium után, Zelda fronton!