N-Gage bemutatócsokor.

FIFA Soccer 2005

Kiadó: Electronic Arts
Fejlesztő: Electronic Arts
http://www.n-gage.com/en-R1/games/gamedata/fifa_soccer_2005.htm

Új év, új FIFA – ez a törvényszerűség a Nokia konzol-telefonjára éppúgy érvényes, mint bármely más játékplatformra. Általában az új idénynek megfelelő tartalmi felújítás mellett kisebb-nagyobb (de inkább kisebb) változtatásokon esik át az irányítás és a játszhatóság is. A friss adatokban ezúttal sincs hiány: összesen 20 nemzet bajnoksága került a játékba teljes licensszel, ami a válogatottakkal együtt több mint tízezer valós játékost jelent. Van itt még karrier mód (amely nincs agyonbonyolítva) és bluetooth-os többjátékos opció akár négy résztvevővel, egyszóval nagyon impozáns a kép az első meccs elindításáig. Ott aztán megkapjuk az előző évi verziót, feljavított kamerakezeléssel és némileg fejlesztett animációval. Bár minden full 3D, sem látványban, sem játékélményben nem nyújt többet, mint a GBA-s epizód. Az pedig nem sok, főleg ami a „szimuláció” mélységét illeti. Van passz, meg lövés, meg futás – 10 évvel ezelőtti színvonal. 2005-ben ennél többet várnék, még egy kézikonzolon is. A focirajongók persze ellesznek vele ideig-óráig, de az előző rész birtokában nagyon megfontolnám, hogy érdemes-e beruházni rá.
Értékelés: 6/10

SSX – Out of Bounds

Kiadó: Electronic Arts
Fejlesztő: Exient
http://www.n-gage.com/en-R1/games/gamedata/ssx_out_of_bounds.htm

Az extrémsport-játékairól és extrém sportjátékairól ismert EA Big SSX sorozata az önfeledten száguldozó hódeszkázók világába kalauzol minket. Leginkább egy Need for Speed-be oltott Tony Hawkként tudnám jellemezni a stuffot, hiszen látványos trükköket kell végrehajanunk, miközben a kijelölt pályán végigcsúszva megpróbálunk vetélytársaink előtt a célba érni. A sunyi lökdösődést sem nélkülöző versenyeken nyert pénzből új felszerelést, ruhákat vásárolhatunk, vagy fejleszthetjük tulajdonságainkat. Természetesen a győzelmekkel újabb- és újabb pályákat is megnyithatunk, melyekből összesen tizenegy került a játékba (mindegyik több szakaszra oszlik). Ennél eggyel kevesebb, összesen tíz karakter közül választhatjuk ki a nekünk tetsző főhőst. A prezentáció egyébként nagyon korrekt: 22 zeneszám, igényes menük, korrekt játékmódok, melyek között a szokásos karrier, egyszerű verseny és időfutam éppúgy megtalálható, mint a bluetooth-on vagy az N-Gage Arenán keresztüli többjátékos mód.
Maga a játék teljesen 3D megjelenítést használ. A sebesség az N-Gage-en eddig tapasztaltakhoz mérten korrektnek mondható. Problémás viszont a tér érzékelése: a készítőknek sikerült homogén fehér színnel, minimális árnyékolással megjeleníteni a havas lejtőket, így nem igazán látszik, hogy merre is van a fel és merre a le, hogy az egyéb irányokról ne is beszéljünk. Ráadásul a pályák nincsenek szűken lehatárolva (erre utal az alcím is), ám jelen esetben, az N-Gage grafikai korlátainak ismeretében úgy érzem, kár volt újítani, a kevesebb több lett volna. Ha sikerül túllépnünk a „hóvakságon”, akkor azért el lehet szórakozni a játékkal; a majd harminc, különféle nehézségű trükk előhozásának begyakorlása hosszú időre lekötheti az erre fogékony közönséget.
Értékelés: 7/10

Asphalt: Urban GT

Kiadó: Gameloft
Fejlesztő: Gameloft
http://www.n-gage.com/asphalt/

Végre egy finom falat, egy színvonalas arcade autóverseny N-Gage-re! Nem vártam sokat a Gameloft új játékától, de nagyon kellemesen csalódtam. A Need for Speed legszebb korszakait idézte fel bennem az Urban GT: licenszelt autócsodák, látványos helyszínek, amelyeket valós városok ihlettek, kellemes pályatervezés, izgalmas versenyek, civil forgalom, rendőrök, pár perces futamokra berendezett Arcade- és hosszabb távú szórakozást nyújtó karrier mód, mindez csinos grafikai körítés mellett – mi kellhet még?
Kedvcsinálóul egy lista a játékban fellelhető autócsodákról: Aston Martin Vanquish, Aston Martin DB9, Audi TT Roadster 3.2 Quattro, Chevrolet Corvette C6, Ford GT, Hummer H1 és H2, Jaguar XKR, Lamborghini Murcielago és Murcielago R-GT, Lamborghini Gallardo és Gallardo Police, Lamborghini Diablo GTR és Diablo Roadster, Lotus Exige, Morgan Aero 8, Nissan Z, Nissan Skyline GT-R, Saleen S7, Shelby Cobra Concept, Shelby GT-500, TVR T 440R, TVR Sagaris. Ezeknek megnyithatjuk néhány különleges változatát is a játékban előrehaladva.
A grafika tényleg szép, két külső és egy belső (sajnos műszerfal nélküli) nézet közül választhatunk, az ugratásoknál pedig látványos, lassított külső nézetre vált a játék. Jópofa, hogy mozgó autószállító kamionok rámpájáról ugrathatunk el. Van nitró is, amelyet a Burnout sorozatból koppintottak, ugyanis veszélyes vezetési manőverekre használhatjuk fel: ha kellőképpen közel húzunk el a civil járművek mellett, különféle feliratok jelzik az akció sikerességét. A frame-rate tűrhető, bár sajnos a szokásos szaggatást ezúttal sem ússzuk meg. Szerencsére a látvány minősége kárpótol ezért a kis bosszúságért.
Értékelés: 9/10

King of Fighters Extreme

Kiadó: Nokia
Fejlesztő: Hudson Soft
http://www.n-gage.com/en-R1/games/gamedata/king_of_fighters.htm

A 2D-s verekedős játékok egyik utolsó mohikánja az SNK, és a nevével fémjelzett King of Fighters sorozat. Szinte nincs is olyan játékplatform, amelyre ne készült volna KoF átirat, így kijárt már egy a bunyóra kiéhezett N-Gage tulajoknak is. A szereplők ismerősek lesznek a régi epizódokból, összesen mintegy harminc van belőlük. A sorozat érdekessége, hogy hármas csoportokban küldhetjük harcba őket, s bár ez nem hat fős bunyókat jelent (egymás után lépnek színre a kiválasztottak), de némi taktikázásra azért lehetőséget ad. Sajnos az N-Gage billentyűzetét nem éreztem elég érzékenynek egy ilyen gyors reflexmozdulatokat igénylő játékhoz (talán egy QD-val jobb lett volna), és a mozgások is kissé darabosnak tűntek, de ezzel együtt is egy korrekt, és mindenképpen hiánypótló átirattal lettünk gazdagabbak.
Értékelés: 7/10

X-Men Legends

Kiadó: Activision
Fejlesztő: Barking Lizards
http://www.n-gage.com/en-R1/games/gamedata/x_men_legends.htm

Ez bizony nem más, mint a „nagykonzolokon” igen jó kritikát kapott új X-Men játék N-Gage változata. A stílus és a kivitelezés szinte semmit nem változott a portolás során. Egy jól összerakott, csapat alapú hack’n’slash-ről van szó, amelyben az összesen 11 mutánsból összeválogatott négyfős csapatunkkal kell végigverekednünk magunkat a küldetéseken. Pontosan 50 misszió található a játékban 22 fejezetre osztva, amely igencsak impresszív számadat egy handheld játék esetében – a készítők negyven óra játékidőt ígérnek! Ráadásul a többszöri végigjátszás sem fulladhat unalomba, hiszen a rengeteg különféle képességű karakterből elképesztő mennyiségű eltérő csapat állítható össze. A grafika teljesen korrekt, szerencsére nincs semmi 3D, kidolgozott izometrikus környezetet kapunk kellően nagyméretű és jól megrajzolt figurákkal. Az irányítás is rendben van, a látványos (bár csak a képernyő harmadát elfoglaló) átvezető filmecskék pedig tényleg csak a habot jelentik a képzeletbeli tortán. Szuper lehet a bluetooth-os kooperatív mód is négy játékos részvételével, bár ezt gondolom, keveseknek lesz lehetőségük kipróbálni. Összességében mindenkinek bátran merem ajánlani az X-Men Legends-et, a képregények rajongóinak pedig egyenesen kötelező darab!
Értékelés: 9/10

Call of Duty

Kiadó: Activision
Fejlesztő: Nokia
http://www.n-gage.com/callofduty/

Szeretem a Call of Duty-t. Gondolok itt a PC-s eredetire, és annak United Offensive nevű kiegészítőlemezére. Rengeteg átjátszott éjszaka jut most hirtelen eszembe a jobbnál-jobb multiplayer módok valamelyikével… hja, a régi szép idők!
Kíváncsian vártam hát az N-Gage verziót. Vajon mit tudnak kihozni a kis gépből? Vissza tudják adni az eredeti CoD autentikus háborús hangulatát? Lehet analóg irányítás nélkül egy realisztikus FPS-t készíteni? Az eredmény végül alulmúlta legrosszabb félelmeimet is…
A Call of Duty tipikus példája annak, amikor a fejlesztők túlvállalják magukat. Láthatóan próbáltak ragaszkodni az eredeti játékmenethez és grafikához, de így távolodtak el leginkább attól. Full 3D, de igencsak bugos és kezdetleges grafikus motor; öt és tíz között ugráló frame/secundum érték; kb öt méteres látótávolság, amitől úgy érezzük, mintha egy rövidlátó bakát irányítanánk. Hiába a digi hangok, hiába a tizenegy, az eredeti játékot utánzó küldetés: ez így totálisan játszhatatlan! Rémálmaimban se szeretném újra látni a Call of Duty N-Gage-es inkarnációját…
Értékelés: 2/10

Pocket Kingdom: Own the World

Kiadó: Sega
Fejlesztő: Sega
http://www.pocket-kingdom.com/

Végre egy igazán innovatív, eredeti játék, amely totálisan kihasználja az N-Gage legnagyobb előnyét vetélytársaival szemben: a GPRS kommunikációt. A Pocket Kingdom ugyanis az első hordozható MMO játék. MMO = Massivly Multiplayer Online, vagyis nagyon-sok-játékosos többjátékos mód.
A játékmenet röviden: van egy kis királyságod, amely gyakorlatilag egyetlen kastélyból áll. Itt sorozhatsz seregeket, vásárolhatsz felszereléseket, fegyvereket és nyersanyagokat, összeállíthatod csapataidat és meghatározhatod azok taktikáját. Mindez végtelenül leegyszerűsített formában történik, hogy a lehetőségek tengerében senki nem fog elveszni, az egyszer biztos.
Ha rendbetettük a házunk táját, elindíthatjuk csapatainkat a térkép felderítésére. Ezt eleinte csak offline, gépi ellenfelek mellett tehetjük. Az újonan felfedezett királyságokat jó szokás szerint megtámadhatjuk, pénzt és egyéb értékeket zsákmányolva, növelve rangunkat és fejlesztve seregeinket. A harcokba nincs beleszólásunk, minden attól függ, hogyan állítottuk össze a kis csapatot. A pár perces küzdelmeket jópofa, 2D, oldalnézetes grafika mellett izgulhatjuk végig.
Amennyiben jól szereplünk, egy idő után beléphetünk az N-Gage Arenába is. Itt a világ minden tájáról érkező játékosokkal cseveghetünk és csatázhatunk – de vigyázat, minket is megtámadhatnak! Szerencsére a játékrendszer biztosítja, hogy a kezdők csak hozzájuk hasonló szintű ellenfeleket kaphassanak, és a nagyágyúk is könnyen egymásra találjanak.
Érdekes kezdeményezés ez a Pocket Kingdom, nekem kissé túlságosan is leegyszerűsítettnek tűnt, de igényes kidolgozásával és humoros stílusával belopta magát a szívembe.
Értékelés: 8/10