A Ppaint nem egy nagy újdonság az Amigás rajzoló programok között, azonban úgy éreztük, hogy ismét írnunk kell a program változásairól. Nem igazán szoktam figyelemmel kísérni a PPaint sorozat verziószám emelkedéseit, így aztán nagyon meglepődtem a 6.4 verziószámú Ppaint tudásán. Mint majd látni fogjuk, 3 nagy területen változtattak az alkotók (meg persze gondolom gyorsítottak a programon a szokásos bugok kiszedegetése mellett. Lássuk tehát az újdonságokat.

A kezelhető file típusokról:
A kezdetben vala típusok egy kicsit átalakultak. A legnagyobb változást a DataType-ok szabad kezelése jelenti, mely segítségével szabadon (a rendelkezésünkre álló típusok szerint) tölthetjük be a grafikákat. Ha AUTO üzemmódban hagyjuk a töltést, akkor természetesen a gép felismeri a típust. Feltűnt a PNG típus is, melyet a Ppaint belső tömörített formátumként kezel. Megtalálhatjuk itt még a PBM-et is, mely egy teljesen tömörítetlen RAW formátumú mentést eredményez. Utoljára marad a Plasma effektus, mely a meglevő képre húz rá egy egy látványos effektust. A Save opciónál egy típus van amit nem ismert a progam, mégpedig az ASCII formátum, melyben megadható karakterekkel ASCII formátumban menti el a képet a program.
Az Animations menü:
Eléggé hiányzott a programból az animáció kezelés lehetősége. Nos, most már ez sem jelenthet akadályt. A szokásos I/O műveleteken kívül érdekes a Play Anim funkció, melynél nem kell betöltenünk a kész animot, hanem lejátssza csak a program. A másik érdekesség a Storyboard pont, ahol is egy komplett vágóasztalt kapunk az animáció farigcsálásához. Minden megtalálható itt ami szem-szájnak ingere. Figyelemre méltó az is, hogy egyszerre több kockát láthatunk az animból, így még sokkal könnyebb az editálás. Frames és a Play funkciónál gyakorlatilag ugyanazokat a dolgokat találhatjuk meg mint a DPaint-nál.
Az Image Processing menüpont:
Annak idején az ADPro-ban és az ImageFX-ben talán a különleges effekteket élvezte a legjobban az ember. Nos, a Ppaint még nem igazán közelíti meg ezeket a programokat, azonban itt is találunk egypár kellemes újítást.
Külön figyelmet érdemel a 3D-s Stereogram képek előállításának lehetősége, melynél azért vigyáznunk kell, mert a program a háttérképet használja fel patternként, és így nem árt előtte azonos palettára hozni a képeket.
Úgy gondolom, hogy a DPaint egyeduralkodását már régen megtörte a program. A szolgáltatásaival, a gyorsaságával és nem utolsó sorban a rendkívül kedvező memória kihasználásával (főleg az új verzió Memória manager-ével) nagyon sokakat elcsábított, vagy el fog csábítani a kedvenc rajzoló programjától. Mindenesetre érdemes megfontolni.
BearTM