Evezzünk be az audio területére, lássuk kézikészülékünk mire is képes ha ezen a téren kalandozunk.
Alapvetően két területen használhatjuk a DSi-t, saját készítésű hangokat rögzíthetünk vele, vagy kész zenéket játszhatunk le vele. Első esetben a megjelenő menüben válasszuk ki a Record and edit sounds funkciót. A megjelenő tárolórekeszekben láthatjuk a már felvett hangokat, kis buborékokként ábrázolva. Ezekre kattintva lejátszhatjuk őket, ha üreset jelölünk ki, akkor pedig új hanganyagot rögzíthetünk. A beépített mikrofon persze inkább a beszédünk rögzítésére alkalmas, távolabbi zenét nem igazán fogunk tudni felvenni vele. Közelre azonban nagyon hatásos, a Record gombra kattintva már csak a nagy piros pöttyöt kell megérintenünk a kezdéshez. Itt van némi korlátozásunk, egyszerre csak 10 másodperc rögzíthető, gondolom takarékossági okokból.
Ha kész hangot játszunk le, akkor változik a felállás, az alső képernyőn megjelenik két ikon. A bal oldali (koordináta rendszer) segítségével a felvett anyag hangmagasságát (felfele-lefele), valamint a lejátszás sebességét (jobbra-balra) változtathatjuk meg igen látványos formában. A másik ikon effektdömpinget varázsol elénk, négy csoportba rendezve változtathatunk a mű tulajdonságain. Tulajdonképpen az ismert effektek egyszerűsített verzióiról van itt szó a gépi hangzástól kezdve az alagutas visszhangon át a héliumos vékonyka hangig. Persze ezek az effektek inkább azt szolgálják, hogy mókássá tegyük saját, vagy barátaink hangját.
Más a helyzet viszont a főmenü másik ikonjával kapcsolatban, mely a sokatmondó „Play with your music” nevet kapta. A funkció használatához rendelkeznünk kell egy SD kártyával, melyet tartalommal együtt a gép jobb oldalán lévő ajzatba kell csatlakoztatnunk. A jól védett port záróelemét meglehetősen nehéz kibontani, vigyázzunk gépünk épségére.
A DSi kizárólag egyetlen egy fajta zeneformátumot támogat, ezt AAC formátumnak hívják a file-jainak kiterjesztése .m4a. A legtöbb tulajdonos persze nem is hallott erről a formátumról, de szerencsére rövid betanulás után át tudjuk kedvenc zenéinket konvertálni (érdekes, hogy a Nintendo ehhez semmiféle segítséget nem nyújt bármely segédprogram képében).
Az átalakításhoz szükségünk lesz az iTunes nevezetű ingyenes programra. Töltsük be a kedvenc zeneszámunkat a programba (igen sok formátumot felismer), majd az egér jobb gombjával előhívható menüből válasszuk ki a Create AAC version menüpontot. Ezután a már csak annyi a teendőnk, hogy az automatikus mentésre kijelölt könyvtárból (általában a Dokument and Settings megfelelő részében találjuk meg) rámásoljuk az elkészült muzsikát az SD kártyára és már indulhat is a zenehallgatás.
A gép az egyszerű lejátszás mellett extra funkciókkal is fel van szerelve. A jól ismert ikonkettős ezúttal háromra duzzadt. Az első ugyanúgy a hangmagasságot és a gyorsaságot állítja. A második funkciója változott, 4 fajta specko hangzással nyomhatjuk le a zenét, már persze ha mondjuk 8 bites retro hangzásban akarjuk kedvenc előadónkat elteleportálni. Az utolsó ikon a saját készítésű hangok rávarázslását oldja meg a zenére, egy vagy több hangot tudunk megszólaltatni a zene alatt. Így elvileg a mi is énekelhetnénk a zenére, azonban ne feledjük el, hogy ezek a hangok csak 10 másodpercesek lehetnek csak, ami ennek tükrében kissé érthetetlen korlátozás.
Utoljára maradt a legjobb funkció, ha a középen levő kis karikát megrángatjuk, akkor különféle mozgó grafikák tűnnek fel, melyek közös jellemzője, hogy a hanghatásokhoz igazodnak. Akadnak köztük techno és mókás beütésűek is, mindenki meg fogja találni a neki megfelelőt.
Fontos dolog, hogy az Options menüben bármikor beállíthatjuk, hogy a DSi kapcsolja le a képernyőket, ez ha huzamosabb ideig hallgatjuk a zenét mindenképpen egy hasznos dolog.
Következő alkalommal vásárolni indulunk megnézzük mire is költhetjük el kapott vagy vásárolt DSi pontjainkat.