Túl sokat nem vártam ezzel az EXDOS kártyával. 🙂 …idézet az előző cikkemből 🙂
“Azért van az 1.0 a cikk címében, mert továbbra sincs az asztalomon 5V, így most nem fogok rádugni a kártyára egy 3,5”-os floppy meghajtót (utána kell néznem, hogy mely típusok jók hozzá). Ha pedig az eredeti 5 1/4-es floppy meghajtóját szeretném feltámasztani (ott figyel a fiókban), akkor ahhoz meg kéne keresnem azt a maszek kapcsoló üzemű tápot, amit kaptam hozzá (vagy egy utálatos PC tápot kéne ide hoznom). Ja és nem ártana készítenem egy PC-t is, amiben van egyáltalán floppy meghajtó, hogy végre fel tudjak másolni lemezre programokat, főleg a kedvenc Enterprise 128 demo-mat!!! 🙂 “
Mekkora bődületes marhaságot írtam?! Hát én kérek elnézést! 😉 Látszik, hogy sok éve nem mentem PC-s floppy meghajtóval rendelkező gép közelébe… Előbb-utóbb ismét megjegyzem, hogy szinte minden motorhoz kell 12V (FDD 3,5″ – FDD 5 1/4 – HDD 3,5″ IDE – SCSI). Na jó a 2,5″ IDE és a 2,5″ IDE2CF adapter nem eszik 12V-ot.
Nem tudtam megúszni, hogy ide cibáljak egy ronda PC tápot 😛 na jó egy AMIGA 1200 MicroniK Torony KIT-hez való kvázi AMIGA tápot hoztam ide, az nem annyira ronda… Lássunk pár fotót arról, hogy mit működtem.
Azt írja az ENTERPRISE EXDOS Felhasználói Kézikönyv (Novotrade 1987) , hogy ki kell választani a megfelelő meghajtót a B függelék szerint!
Hm… 3,5″ BASF 6162, Epson SMD100, Sony MPX-026R, Teac FD35B … stb. na hát ezek annyira régi modellek, hogy ilyen a kanyarban sincs már, nem hogy a fiókomban! 🙂 Abban bízom, ami miatt egyébként a PC-t nem szeretem, hogy harminc éves szabványokat tart a mai napig, a maximális lefelé kompatibilitás érdekében… Tehát a választás találomra történt! Szerintem ez a SONY MPF520-1 3,5″ 1,44Mb, bizonyára jó lehet! Ha még sem, akkor van belőle még. Szerencsére nem kellett nagyon keresgélnem, az elsőre kiválasztott meghajtót rádugtam egy ósdi floppy kábellel a kártyára és “úgy tesz”, mintha működne…
Egy poros floppy lemezt vettem le a polcról, a :FORMAT parancs hatása
(ritka béna vagyok, se a TR0 se a WRT led-et nem sikerült elkapni).
Jó, jó hogy kerreg, meg azt mondja rá, hogy kész és a szabad lemezhely 712Kb, de mihez kezdek ezzel a lemezzel egy PC-ben? Némi közelharc után ráerőszakoltam az egyik relatíve új PC-re (nem az enyém) egy másik hasonló floppy meghajtót. Megpróbáltam felmásolni pár dolgok az előzőleg ENTERPRISE EXDOS 1.0 alatt 720Kb-osra formázott lemezre. Mosolyogtató volt, hogy a PC minden erőlködés nélkül vette ezt az akadályt, 🙂 de hogy aztán mi lesz ebből ENTERPRISE 128 (pontosabban ENTERPRISE 640) oldalon, az kérdéses? 🙂
Poénból beírtam a Google-ba, hogy “adatcsere Enterprise 128 és PC között”, “rengeteg” értékelhető találat volt erről a műveletről (szóval 0, azaz nulla, darab oldalt olvashattam el)….
Akkor szerintem nincs más hátra, mit a kész lemezt beraktam és kiadtam a :DIR parancsot:
Láthatóan a Megademo I-II, Enterball és TurbóRudi nevű szoftvereket másoltam be a DEMO könyvtárba, a lemez könyvtár és állomány szerkezete látszódik EXDOS alatt. Vajon be is tudom őket tölteni?
Ne higgyetek a leírásnak, jó lesz a :LOAD enter.com parancs is:
Nem csaltam és nem magnóztam, az EnterBall nevű program betöltődött a lemezről és szépen fut (a többi is, csak sajnos ott a következőkben vázolt technikai probléma állt elő), ennek igazán örülök! 🙂 Annak már kevésbé örülök, hogy a kép is fut a monitoron. Lehet, hogy az RF modulátort kéne egy kicsit finom hangolni (nem hiszem)? Minden esetre ezzel a jelenséggel paralel a ZX Spectrum tápom (mert hogy az ENTERPRISE tápom valahova elkallódott 15 év alatt) eléggé szaglik (mint pl. az égett bakelit)… Szerintem a kettő között szoros az összefüggés (mármint a gyenge táp, ingadozó feszültség érték és a sávosan futó kép között). Ezt a terhelést szerintem nem bírja szegény, úgyhogy ennek okán most az egész ketyerét kicsit félre rakom (eredeti ENTERPRISE táp beszerzése bekerült a futó folyamatok közé).
Folytatása következik (most már tényleg valamikor)…
Forrás: http://szergitata.blog.hu/