Kétségtelen tény, hogy a felhasználói programok közül a táblázatkezelők vannak a legrosszabb helyzetben, hiszen ezeket a programokat a mindennapi géphasználat során nem igazán alkalmazzuk. Pedig az élet nagyon sok területén nyújthatnak segítséget, gondoljunk csak lemezeink, videokazettáink vagy akár CD-ink nyilvántartására. Persze akadnak ennél komolyabb feladatok is melyeket megoldhatunk velük.
A Final Data egy kicsit hasonlít a táblázatkezelő programokhoz, azonban fő feladata a már említett nyilvántartások vezetése és az ezekkel való mindenfajta bűvészkedés. A Softwood neve valószínűleg ismerősen cseng mindenkinek aki használt már ilyen jellegű programot, hiszen nem előzmény nélkül készítették el a FinalData-t. Mindenesetre hasznára vált a programnak a fejlesztő munka, minden felesleges sallang nélkül kiválóan tudja kezelni adatainkat.
A rövid eszmefuttatás után lássuk mit is kínálnak nekünk. Ha először találkozunk hasonló programmal, akkor mindenképpen ajánlatos a saját adatbázis megteremtése előtt egy kicsit megkukkantani a példa file-okat, nagy valószínűséggel mindenkinek a hasznára fog válni a tanulás.
Adatbázisaink oszlopokból és sorokból állnak. Az oszlopok jelölik minden esetben az egyes rekordok (bejegyzések) ismérveit, míg a sorok szimbolizálják a konkrét rekordokat. Új adatbázis elkészítésénél nem árt ha előtte jól megfontoljuk, hogy konkrétan milyen oszlopok kerülnek a táblázatba, mert a későbbiekben ugyan lehet majd változtatni az adatokon, azonban az néha igencsak nem szerencsés. Alapvetően 5 típus áll a rendelkezésünkre, melyek a következők:
Text – tetszőleges text állomány, bármilyen ASCII karakterrel
Amount – csak számokból álló, értéket jelképező mező, maximum 4 tizedesig
Calc – különböző formulákat adhatunk itt meg, melyeket a gép a lehetséges Amount rekordok felhasználásával állít elő. A formula megadásánál alap számtani műveleteket adhatunk meg. A formulában felhasznált Amount rekord változásakor a gép automatikusan módosítja a Calc rekord tartalmát
Date – a dátum kijelzésére szolgál. Megadhatjuk a kijelzés mélységét (kiírja e a hónap és nap nevét) és természetesen beállíthatjuk a kijelzésre kerülő dátum formátumát is
Time – az idő kijelzésére szolgál, opcióként választhatunk a 12, illetve 24 órás kijelzés között.
Egyszerre több adatbázist is használhatunk, sőt a clipboard funkciók segítségével akár adatokat is átvihetünk egyikből a másikba.
Két olyan funkció van a programban amit a leggyakrabban fogunk használni, az egyik a Sort, míg a másik a Find. A Sort funkciónál, mely a gyengébbek kedvéért rendezést jelent nagyon körültekintően jártak el a programozók. Az opció kiválasztásakor megjelenik az összes oszlop neve és a rendezést akár az összesre is kérhetjük egyszerre. Ez igen hasznos dolog, ha egyszerre több szempont szerint óhajtjuk csereberélni a rekordokat. A rendezést csökkenő vagy növekvő sorrendben is el tudja végezni a gép.
A másik említett funkció a Find, mellyel bármelyik rekordot és annak bármelyik elemét meg tudjuk találni, melyben szerepel a keresett dolog. Egyet azonban ne felejtsünk el, mégpedig azt, hogy a számolt (CALC) típusú rekordokat a gép nem veszi figyelembe, így értelemszerűen ezeket nem is találja meg. A keresést elvégezhetjük az aktuális rekordtól lefelé, illetve felfelé is. A keresés pontosítására rendelkezésünkre áll még néhány opció is.
Editálásnál a sorok szélén a sorszám kijelzésénél megjelenik egy kis nyilacska, mely segít abban, hogy figyelemmel kísérjük azt, hogy melyik sorban vagyunk akkor is, ha a képernyőnél szélesebb dokumentummal dolgozunk.
Külön érdemes megemlíteni a program Preferences menüjét, ahol is kultúráltan beállíthatunk több dolgot is, többek között a ASCII I/O mikéntjét, mely már önmagában is egy remek lehetőség.
Összegzésképpen a Final Data egy nagyon jól használható programnak bizonyult, mindenkinek ajánlhatom akinek rendezni vagy kategorizálni való adatai vannak és úgy döntött, hogy segítségül hívja Amigáját a feladathoz.
BearTM