Nagy hagyománya van Amigán a képfeldolgozó programoknak, elég csak az ADPro-ra, vagy az ImageFX-re gondolni. A most ismertetésre kerülő program egy teljesen új generációt képvisel és meglepő módon igencsak sok szolgáltatást kínál fel. A programnak mi a shareware verzióját teszteltük, mely csak abban különbözik a regisztrálttól, hogy maximum 512×512-es felbontású képekkel tudunk dolgozni. Egyébként a regisztrált verzióban a csillagos ég a határ, hiszen 32.000×32.000 pixelig képes dolgozni a program.
A program installálása a megszokott felületen keresztül történik, kívánságunk szerint a gép a 68000-res, vagy a 68020-as verziót telepíti fel. Mivel mindössze 600 kB-ot foglal el a teljes program, így akár lemezre is installálhatjuk, ha éppen nincs a közelünkben harddisk.
A program a következő adatformátumokat ismeri fel:
Microsoft Bitmap (BMP), Encapsulated Postscript (EPS), Compuserve Interchange Format (GIF), IFF Deep Pixel Format (IFF), Interlaved Bitmap (IFF-ILBM), Joint Photographic Experts Group (JPEG), ZSoft PC-Paintbrush (PCX), Portable AnyMap (PNM), Quick Raytracer RAW format (QRT), Silicon Graphics Inc. RGB (SGI), Targa Truevision (TARGA), Tagged Image File Format (TIFF), Virtual Memory Plus header (VMEM)
Ha ezek egyike sem lenne elég, akkor a program természetesen felkínálja a datatype-okon keresztüli kommunikációt is, ilyenkor az összes rendelkezésünkre álló fileformátumot beolvashatjuk. Természetesen nem csak olvasásnál, hanem kiírásnál is kiválaszthatjuk a nekünk megfelelő file formátumot.
Kezdjük az ismerkedést a Project menüvel, ahol a szokásos I/O műveleteken kívül azért akad egy-két kellemes dolog. A Screen pontnál szabadon (persze a gép határain belül) átkonfigurálhatjuk a Screen módot, valamint a használt font típust. A Preferences menüt szerintem tanítani kéne a programozók között, mert igen kultúrált módon szinte mindent beállíthatunk amire szükségünk lehet a program futása alatt. Nagy előny az is, hogy szabadon beállíthatjuk a külső képnéző és text olvasó programokat, így a komolyabb rendszerrel rendelkezők is ki tudják használni a program lehetőségeit. Utolsó érdekességünk a Help pont, ahol is egy amigaguide formátumú help-et hív be a program, persze csak ha ezt beállítottuk a Preferencesben.
A következő főmenü az Edit. Legelőször is az elengedhetetlen Undo és Redo funkciókkal találkozhatunk, mely ugyebár elengedhetetlen tartozék. Az Undo mélységét szabadon definiálhatjuk, alapállapotban 4. A Flush Buffers az Undo területet törli. A Copy és Paste parancsot gondolom nem kell bemutatnom, az érdekesség mindössze annyi, hogy a parancsok a kijelölt területre (kurzorral jelölhetjük ki) vagy kijelölés hiányában az egész képre vonatkozik. A további pontok mind a kijelölt területekkel vannak kapcsolatban. A Region co-ords segítségével akár pixel pontosan beállíthatjuk a kijelölendő területet, míg a Region Clear értelemszerűen törli a kijelölést. A Select All paranccsal a teljes képet jelölhetjük ki.
A View menüpont a kép nézegetéséhez kapcsolódik. A Zoom In, illetve Zoom Out funkcióval a kép kijelölt területére nagyíthatunk rá. Sajnos scrollozásra nincs lehetőségünk, de hát persze nem egy rajzoló programmal van dolgunk. A Full Image a teljes képre vált vissza. A View ponttal a program saját képnézőjét hívjuk be, ennek segítségével mutatja meg az aktuális képet a program. Itt állíthatjuk be a képnéző felbontását a View Screenmode-nál. Szükségünk is van a külön képnézegetésre, hiszen főleg a 68000-s verziónál a színek száma igencsak korlátozott, így a rendszer színeit leveszi a program és még ráadásul ditherezi is.
A Process menüben a leggyakrabban használatos manipuláló funkciók kaptak helyet. A Crop értelemszerűen a kijelölt képrészletre fejti ki hatását. A Scale a képek átméretezésében segít, külön opcióként választhatunk, hogy a gyorsaságot, vagy inkább a képminőséget helyezzük előtérbe a műveletnél. A Colours pontnál a színek számát állíthatjuk be, valamint itt választhatunk a lehetséges 6 ditherezési eljárás közül. Külön figyelmet érdemel, hogy egy kapcsoló segítségével gépünk automatikusan 16 millió színben képes kezelni a képet. A Palette menüben a szokásos pontok állnak rendelkezésünkre, bár tölthetünk, illetve menthetünk is palettát, ami elég kellemes dolog. A Remap funkció szintén kedvemre való volt.
Az utolsó menühöz érkeztünk, mely a Tools nevet viseli és gyakorlatilag ez az ami a legbulibb a programban. Az első pont a Command Shell, mely a külső parancsok végrehajtására szolgál, még nem nagy szám, de ami utána következik. Az első érdekesség a Show Balance, melyben a Brightness/Contrast/Gamma hármast tudja állítani mindenféle variációban. Külön állíthatjuk az RGB összetevőkre a paramétereket. Egyedül a CMYK kezelést hiányoltam, de érhető is, hogy hiányzik, hiszen az Amigás programok nem igazán támogatják. Az Apply lenyomásával aktualizálhatjuk a változást a képen. A következő opciónk a Show Effekts, mely a következőket tartalmazza:
– Dinamic Range – kiélesíti a képet
– FlipX – X irányú tükrözés
– FlipY – Y irányú tükrözés
– Greyscale – szürkeskálássá alakítja a képet
– HighLight – felvilágosítja
– Negative – negálja a képet
– Random – véletlenszerűen összekeveri a pixeleket
– Remove Isolated Pixels – a különálló pixeleket kiszedi
– RollX – X irányú csúsztatás
– RollY – Y irányú csúsztatás
– Pixelize – elpixelezi a képet
– Shadow – árnyékokat varázsol a képre
A következő menüpont a Show Convolves, mely a következőket tartalmazza:
– BlurHigh, BlurLow, Chisel, Cross, Diagonal, EdgeDetect, EmbossHigh, EmbossLow, Focus, FrostedGlass, RaiseHigh, RaiseLow, Shake, SharpenHigh, SparpenLow, Slash, Texture
Mivel a közölt Convolve rutinok többsége ismert már a képfeldolgozó programokból, így különösebben nem térek rá ki. Egyébként lehetőségünk van új mátrixok definiálására, már persze ha ilyen mélységig le szeretnénk ásni. Az utolsó menüpontunk a Show Scripts, mely az előre elkészített AREXX makrókat tartalmazza:
– Balance test – meghatározott számú képdarabban átlagolja a képet a program
– BatchConvert – Kötegelt képkonvertálás
– BatchProcess – Kötegelt parancsfeldolgozás
– BatchProcessNotify – ugyanaz egy kis variálással
– Convolve Test – a Convolve funkciók tesztje
– Crop512×512 – vágja a képet 512×512-re
– Demo – a program tudását mutatja be
– RegionRecall – visszatölti a kijelölő keretet
– RegionStore – elmenti a terület kijelölő keret elhelyezkedését
– ToIcon – ikont gyárt a képből
Nagyjából ennyi lett volna az ImageStudio, szerintem eléggé impozáns a felkínált lehetőségek száma ahhoz képest, hogy nem egy nagy fejlesztésű szoftverrel van dolgunk. Határozottan kellemes dolog volt, hogy A500-on is meglepő sebességgel működtek a rutinok, arról nem is beszélve, hogy a CHIP memóriát igen kíméletesen kezeli a program, 450 kB-nál is több marad a programindítás után. Így egy kicsit több esélyünk marad a nagyobb képek használatánál. Meglepő dolog volt, hogy a próba truecolor képeknél nem változott a program sebessége, legalábbis nem vészesen. Nagyon használhatónak és remekül kivitelezettnek látszik a progi, reméljük a gyakorlati használat is igazolni fogja ezt.
BearTM