Ha valaki játszott már a Benefactor-ral, akkor biztosan megszerette az apró kis figurát, akivel a képernyőn össze-vissza szaladgálva különféle logikai feladatokat kellett megoldani. A Lost in Mine is egy nagyon  hasonló játék, némileg egyszerűbb grafikával, de sokszor nehezebb logikai fejtörőkkel. Sokan kérdezhetitek, hogy hol teremnek ezek a nagyszerű programok, mikor szinte alig hallani új fejlesztésről. Nem meglepő, mikor megint Lengyelország neve kerül említésre. Eddig is nagyon sok jó játék került ki lengyel fejlesztők kezei közül, remélem ez a tendencia a jövőben sem fog jelentősen csökkenni.

Nézzük a játékot. A főhős egy apró kis figura (kb. 4×4 pixel), őt irányítva kell összeszedegetnünk a bányában elszórtan heverő aranypénzeket. Ha az adott szinten az összes pénzt felszedtük, akkor mehetünk az ajtóhoz – ami mögött újabb teljesítendő szint vár. A figuránkkal lifteken utazgathatunk, kapcsolókat kapcsolgathatunk, hatalmas bányagépeket használhatunk, szóval nagyon sok mindent tudunk csinálni vele (csak ugrani nem). Utunk során a pályákon különféle használható és kevésbé használható dolgokat találhatunk.
 
 Liftek:
 Sima lift (1 ember széles) – ezzel szabadon közlekedhetünk a kijelölt szintek között, néhol kapcsolóval is hívható.
 
 Rácsos lift (1 e.sz.) – hasonló mint a sima lift, de minden szint magasságában megállhatunk vele (?).
 
 Teherlift (4 e. sz.) – a gépezetek szintek közötti mozgatására használható, csak kapcsolóval aktiválható.
 
 Gravity lift (1 e.sz.) – Ez gyakorlatilag két lift, amelyek össze vannak spagócázva egymással. Ha az egyikbe beszállunk, akkor az lesüllyed, és magával cibálja a másikat. Ezt sokszor kell majd használnunk…. és sokszor meg is szívhatjuk majd vele.
  
 Kapcsolók:
 Itt nincs értelme a fajták felsorolásának, hiszen minden kapcsoló valalmit kapcsolni fog. A legtöbbször lifteket tudunk aktiválni vele (gomb+le, gomb+fel). Vannak olyanok, amelyekkel szembe kell fordulni, és van olyan is, amelyiket oldalról tudunk megközelíteni.
 
 Teleportok:
 Hát ez a másik dolog, ami teljesen egyértelmű. A figurával a teleport alá állunk (olyan izé, egy bazinagy T betűvel a tetején), majd button, és egy másik teleport alatt találjuk magunkat. A teleportok párban vannak, oda-vissza lehet közöttük teleportálgatni.
 
 Gépezetek:
 A gépezetek a lánctalpas kategóriába tartoznak, és különféle feladatok ellátására lettek kitalálva. Főként olyanokra, melyekre a gyenge emberi test nem képes. A gépezeteket csak a távirga (neszlécsoki) megszerzése után tudjuk használni.
 
 Falmaró – olyan gépezet, amelynek elején egy jókora, berosált sünmalacra hasonlító tárcsa található. Evvel a gépezettel alagutat tudunk ásni a földben – vízszintes irányban. Sajnos a sziklát és a fémfalat nem szeresse.
 
 Lézertank – evvel a szerkezettel a fémfalakat tudjuk elolvasztani, valamint a dinamitrudak aktiválására is kitűnően használható. Az általa kilőtt sugár egyéb anyagra hatástalan.
 
 Fúrógépezet – egy hatalmas, lánctalpon mobilizált blekideki – vídia fúrógépezet. Segítségével lyukat tudun fúrni minden anyagba. Sziklatömbök felrobbantásánál használatos – lyukat fúrni, lyukba gyömöszölni C4-est, Lézertankkal ticsung bele – s máris szabad az út.
 
 Útépítő gépezet – mint a neve is mutatja, evvel a szerkezettel nem kendert kell tilolni. A hatalmas mélységek felett egyszerűen csak át kell hajtani vele, s máris kész a remek strapabírású, nem magyar minőségű út (nincs kilopva belőle semmi – a játékban nem is lehet balatoni nyaralót csinálni).
 
 Plafondzsaló – ez a gépezet a plafonra rögzített sínen tud mozogni (fel-le, meg jobbra-balra). Hatalmas fúrófejjel van ellátva, melynek segítségével aknákat tudunk ásni (függőlegeset). Sajna ez is csak a puhább anyagokkal tud megbírkózni.
 
 Egyéb estébék:
 Gépezetfordító-gépezet – ez egy kapcsolóval aktiválható speciális tereptárgy. Minden lánctalpas gépezet csak egy irányban tud “dolgozni”, ez sokszor sajnos nem elégséges a feladat megoldásához. A gépfordítóra rá kell állni a lántalpassal, majd a megfelelő button megnyomására a lánctalpas elmerül – majd felbukkan megfordulva. Ha ilyen nincs a pályán, akkor nincs is rá szükség (csak gondolkozni kell). 
 Mobil híd – ez a szerkezet egy kinyitható – becsukható “padló”, kapcsolóval aktiválható. Hogy mikor melyik állapotban használható, azt a szitu adja (általában a zárt állapotban). Szerintem csak poénból lett berakva a játékba, hiszen a mezei megoldásbonyolításon kívül semmi értelmeset nem találtam, ami indokolná a jelenlétét.
 
 Gépezet irányító távirga – ez egy rádióadó berendezés, amelynek segítségével a lánctalpas és függő berendezéseket tudjuk vezérelni. Megszerzése elsődleges a pálya teljesítése szempontjából.
 
 Kulcsok – a kulcsok rendkívül meglepő módon ajtókat nyitnak. Minden ajtóba minden kulcs jó. A kulcsok jó baró anyagból vannak, mert használat után azonnal eltörnek – magyarán csak egyszer használhatóak.
 
 Lóvé – hősünk eléggé zsugori fajta, ugyanis szereti az összes lóvét felszedegetni, mielőtt a távozás hímes mezejére lépne. Ha felszedtük mind a pénzt, akkor egy hangjelzés adja tudtunkra a távozási lehetőséget.
 
 Explosives – makacs sziklatömbök eltávolítását segítő, gyors égést produkáló anyag.
 
 Ajtó – a hímes mezőre vezető ajtó – persze csak nyitott állapotban használható.
 
 Szerencsére a bányában csak az idő és a gravitáció az ellenfél. Az aranypénzeket időre kell összeszedni, hősünk sajnos ugrabugrálni sem tud, valamint eléggé érzékeny a túl magasról való leesésre is (placcs). Egyéb ártó szándékú ellenféllel még nem találkoztam (apropó, nem tudja valaki, hogy a 7. pályát hogyan lehet megcsinálni?)
A program sokszor elég komplikált megoldásokat igényel a játékostól. Itt az ügyesség már nem sokat számít – csak az nyerhet, akinek gyorsabban forog az agya. Segítségként lett beépítve a játékba a (sajnos csak) hat pályánként adott level kód, amivel a későbbiekben magasabb szintről tudjuk folytatni a játékot. Ez nagyon jó dolog, de mi van, ha pl. a tizenegyedik pályán elvérzünk? Elég nagy szivacs a hatos pályáról újrakezdeni a dolgot.
Ez lett volna a Lost in Mine. Szerintem nagyon jó játék, csak néha elég erősen szívatja a játszani vágyót.