További retro hírek, érdekességek és letöltések: www.retrotime.hu 

Röpködjünk tovább a Sinclair birodalomban, lássuk milyen érdekességek is voltak a QL környékén annak idején.

QL adaptációk
A QL sikertelen bemutatkozása után Sinclair úr kifejezetten támogatta a QL technológia alkalmazását különféle gépekben. Ennek eredményeképpen látott napvilágot az alábbi két masina:
OPD – One Per Desk
A készülék a jelentősen módosított QL alapjaira építkezett, kiegészítve egy telefonkészülék minden ismérvével. A gyártó ICL több extra szoftvert is elhelyezett a ROM-ban, melyek között címlista nyilvántartókat, kommunikációs szoftvereket és terminál emulátort is találunk. A gépnek része volt a beépített modem és a hang szintetizátor is, valamint a szokásos 2 Microdrive egység is.
Tonto
A Tonto az előző géphez hasonlóan egy centralizált információs rendszert alkotott, melyet kizárólag az angliai piacra terveztek. Az elkészült programokat Microdrive szalagokon, vagy külső ROM-okon kapták meg a felhasználók. A gép azonban nem tudta futtatni a normál QL programokat, nem voltak szabványosak a portjai, sőt még a Microdrive formátuma is eltért, valószínűleg a QL piac védelme miatt.
A QL alaplap
Érdemes egy kicsit elmélyedni a QL alaplapján, érdekes dolgokat találhatunk ezen a beta verzión.
(1) Expansions connector for external peripherals and internal 512 Kb. RAM extension.
(2) 32 Kbyte ROM csatlakozó
(3) 2 9-polusú joysticks csatlakozó
(4) 2 9-polusú soros RS-232 cstlakozó.
(5) TV kimenetes RF modulátor, melyen maximum 60 karakter/soros képet lehetett megjeleníteni
(6) RGB video kimenet, mely már 85 karakter/sort produkált
(7) Sinclair helyi hálózati csatlakozó, melyen keresztül maximum 64 QL-t lehetett összekapcsolni
(8) 6 külső Microdrive-ot lehetett ide csatlakoztatni
(9) Beépített Microdrive-ok
(10) Intel 8049 microprocesszor a billentyűzet, a hangok és a portok kezelésére
(11) két speciális chip, mely a QL számára készült (ZX-8301/02) és a video megjelenítésért valamint vegyes input/output műveletekért volt felelős
(12) Motorola 68008 16 bites microprocesszor, azonban az adatbusz csak 8 bites volt!
A QL billentyűzete
A Sinclair gépek sajátjának számító tasztos billentyűzet természetesen szóba sem kerülhetett egy komoly üzleti gépnél, így elkészült a QL saját billentyűzete. A megoldás lényege az volt, hogy egy buborék kialakítású gumiharang működött közre a billentyűzet lenyomásakor, mely összeérintette a gumibuborék alatt lévő két érintkezőt. Az egyszerű megoldás bevált, a billentyűzet profilja alacsonyabb lett, de mindezek ellenére igencsak praktikus volt a használata.
(1) Külső műanyag gomb
(2) Függőleges műanyag test
(3) Az említett műanyag buborék
(4) A két plasztik lap amit összeérintett a gomb
(5) A hordozó felület
(6) A vezetékek, amik a jeleket eljuttatták a géphez 
Neves kiegészítők
A sok gonddal megáldott Microdrive leváltására több direkt eszköz is született. A Miracle System TRUMP kártyája volt a leghíresebb, mely a Tony Tebby által kifejlesztett QJUMP Toolkit II parancsokat használta az eredeti QL korlátozott QDOS parancsai helyett. A másik ilyen kiegészítő a Jasmin disk drive volt, mely 3″-es kétoldalas floppykat használt, melyeket 800Kbyte-ra formázott, ami pontosan a nyolcszorosa volt a Microdrive kapacitásának.