A német Phenomic csapat megpróbált valami egyedit létrehozni, ami végül is sikerült nekik, bár a Spellforce nem forradalmian új, csak jól ismert és népszerű játékok elemeinek kombinációja: a Diablo és Dungeon Siege-féle kaland/akció/RPG alaphoz kevertek némi Warcraft 3-ra hajazó RTS formulát. Ezzel sajnos egy elég nehezen játszható mechanizmust sikerült összehozniuk, ami engem elriasztott a játéktól, a negyedik pályán feladtam a küzdelmet. Épp ezért itt most egy tippösszeállítást olvashattok, hogy el tudjatok indulni, és nálam nagyobb sikerrel vegyétek a nem egyszerű akadályokat…

I. AZ AVATAR, AZAZ A FŐHŐS
A játékban egy „igazi” főhősünk lesz, akit az ismert terminus szerint avatarként emleget a program. Szokásos módon a kalandok során, a harcokban és a küldetések teljesítésével tapasztalati pontokat (XP) gyűjt emberünk, megfelelő érték esetén szintet lép, ekkor szétoszthatjuk az összekapart pontokat tulajdonságaink és képességeink fejlesztésére.

Új játék indításakor lehetőségünk van saját magunk létrehozni egy karaktert, vagy választani három, előre generált főhős közül. Mindkettőben közös, hogy nemet, kinézetet választhatunk, nevet adhatunk avatarunknak (sajnos választható faj nincs, így csak ember lehet), ám az előre elkészített karakterekben van némi erős kompromisszum. Erről később még ejtek szót, most lássuk a saját kézzel gyúráshoz szükséges alapinformációkat.

I/1. Tulajdonságok, azaz statok
Hét stat van, ezek ismerősek lesznek a műfaj rajongóinak, de mivel vannak eltérések a szokásoktól, nézzük át őket:
• Strength: Erő, minél nagyobb, közelharcban annál erősebb a sebzés
• Stamina: Az életerőpontokat (HP) növeli
• Dexterity: Ügyesség, minél magasabb, annál biztosabban találja el hősöd az ellenséget
• Agility: Fürgeség, minél magasabb, annál jobban elkerüli avatarod a támadásokat
• Intelligence: A mana regenerációját gyorsítja
• Wisdom: A mana maximális mennyiségét növeli
• Charisma: A Mind Magic sikerességének esélyét javítja, és a pozitív varázslatok (pl. a gyógyítás) erejét, hatékonyságát növeli

I/2. Képességek (Abilities)
A játékban hét képesség van, melyek két osztályba vannak sorolva. A fejlesztők eléggé leegyszerűsítették ezt a részt, azaz a „nagy” RPG-ktől eltérően a hét képességet tetszés szerinti keverésben taníthatod meg avatarodnak, ám jó megjegyezni, hogy a játék folyamán maximum kettőt-hármat tudsz „kimaxolni”, azaz a legmagasabb szintre fejleszteni. Másik fontos dolog, hogy csak akkor sajátíthatsz el egy újabb képességet, ha a hozzá kapcsolódó statok elérik a megfelelő értéket, illetve a szokásos módon bizonyos képességek további fejlesztése csak magasabb szinteken lehetséges.

a.) Combat class, azaz a harcosok osztálya
• Light Combat Arts: Könnyű páncélok és könnyű, de gyors fegyverek, így viszonylag kisebb sebzés, de szabadabb, gyorsabb mozgás. Ehhez a művészethez magas Dexterity és Agility kell. A specialitások:
o Piercing Weapons: Tőrök és más gyors, közelharci szúrófegyverek az ügyes harcosnak, illetve a védekező mágusoknak.
o Light Blade Weapons: Szolid közelharcosoknak, illetve harcos mágusoknak ajánlható, akik megelégszenek az egykezes kardokkal, rövidkardokkal, kisebb fejszékkel.
o Light Blunt Weapons: Kisebb, de jó sebzést biztosító ütőfegyverek, mint az egykezes bunkók és buzogányok tartoznak ide, illetve a mágusoknak számtalan jogar és bot.
o Light Armour: Speciális, könnyű páncélok, ügyes és fürge harcosoknak, illetve mágusoknak
• Heavy Combat Arts: Nagy és erős fegyverek, masszív páncélok és pajzsok használata. Nagyon magas Strength és Stamina kell hozzá. A specialitások:
o Large Blade Weapons: Erős sebzésű, nagy egy- és kétkezes kardok és fejszék azoknak, akik biztosra akarnak menni…
o Large Blunt Weapons: Masszív rombolásra alkalmas, jókora, egy- és kétkezes kalapácsok, bunkók és botok.
o Heavy Armour: Nehéz, de igen jól védő páncélzatok, vértek használatának lehetősége.
o Shields: Közeli és távoli támadások ellen biztos védelmet nyújtó pajzsok használata.
• Ranged Combat: Ezt fejlesztve hagyományos és számszeríjak kezelésének fortélyait sajátíthatod el. Magas Dexterity és gyenge-közepes Strength szükséges a fejlesztéséhez. Két ágon indulhatsz el.
o Bows: A hagyományos, könnyű, ám igen gyors, közepes sebzést okozó íjak használata
o Crossbow: Az erős sebzésű, ám lassabb számszeríjak, vagy más néven íjpuskák kezelése

b.) Magic Class, azaz a varázslatok iskolái
• White Magic: Az isteni erőket hívja segítségül. Nagyon magas Wisdom, és erős Intelligence szükséges. A három specialitás:
o Life: Gyógyító mágiák, életerő-védő aurák érhetők el.
o Nature: A természet erőt lehet segítségül hívni, például a vadállatokat csatába szólítani, illetve mérgezést, fertőzéseket gyógyítani.
o Boons: A támadó sereget lehet megáldani, erősíteni az ide tartozó mágiákkal, de az élőholtak támadására is tartalmaz pár jó bűbájt.
• Black Magic: A fekete mágia sötét hatalma, csakis pusztításhoz. Nagyon magas intelligence és erős Wisdom kell az alábbi három „szakma” műveléséhez:
o Death: Az élet kioltásának válogatottan kegyetlen, fájdalmas és gyors bűbájai.
o Necromancy: Halottak feltámasztása és besorozása seregedbe, illetve az ellenfél életerejének elszívása és ezzel saját hősöd erősítése
o Curses: Átkok szórása az ellenségre, mely a testet és a lelket gyengíti. Lassú és indirekt, ám igen hatásos támadás.
• Elemental Magic: A természet erőit hívja segítségül védekezésre és támadásra. Magas Intelligence és Wisdom kell hozzá. Az alábbiak tartoznak bele:
o Fire: A tűz minden formáját kezelésbe veheted, erősen romboló hatású, plusz Tűzelementál idézése is lehetséges.
o Ice: A jég és a fagy segítségével megdermesztve lelassíthatod az ellenséget, illetve el is pusztíthatod, és lehetőséged van jégelementál idézésére. Nagyon erős mágia!
o Earth: A közeli sziklákat ráomlaszthatod ellenfeleidre, illetve kővé változtathatod őket, és persze földelementált is idézhetsz. Közepesen erős támadómágia.
• Mind Magic: Az elme és psziché befolyásolása, mind védekezésre, mind támadásra. Nagyon magas Charisma és erős Intelligence kell a műveléséhez. Íme a három ág:
o Enhancement: Szövetségesek erősítése, ellenfelek gyengítése, illúzióval, manipulációval saját oldaladra állítása
o Offensive (Agressive) Mind Magic: A lélek támadása vagy elpusztítása. Akár egy egész sereget el lehet pusztítani sokkolással, vagy egyszerűen képtelenné tenni a harcra. Hipnózis segítségével az ellenfelek saját társaikat támadják meg.
o Defensive Mind Magic: Az ellenség gyengítése, manájának elszívása, ez vagy a mágus, vagy a kiválasztott szövetséges manakészletéhez adódik hozzá. Szintén itt találjuk a mana regenerációját gyorsító bűbájt is.

I/3. Előre elkészített karakterek
Aki nem akar bíbelődni a karaktergenerálással, választhatja ezt a pontot. Itt is saját képünkre szabhatjuk emberünket, ám itt már előre „ki van dobva” a jelleme, nem meglepő módon a mágus, harcos, íjász hármast választhatjuk, ám a fenti ágas-bogas képességekből elég szerényen válogatva, így aki például egy Life/Nature mágust (nevezzük nevén: druidát) akar alkotni, kénytelen lesz maga gondoskodni erről. A legfontosabb: ha ilyen, előre generált karaktert választunk a tapasztalati pontok szétosztása automatikus lesz, azaz nem szólhatunk bele avatarunk további fejlődésébe! Lássuk tehát a három emberkét

• Shadow Mage: Pusztító kedvű, harcos mágusoknak. Black Magic / Death a pálya, egyedfejlődése során könnyű közelharci támadások és fegyveres önvédelem is eszköztárába kerül.
• Fire Warrior: Egy Bikanyakú barbár és egy tűzboszorka nászából született harcos, Heavy Combat Arts / Large Blade Weapons felugrásból, később ezek mellé erős páncélok és pajzsok, illetve tűzmágia (Elemental Magic / Fire) fejlődik ki, további pusztításokra.
• Ranger: Klasszikus íjász, Ranged Combat / Bows az indulóállapot, ehhez a szintlépegetések hatására Nature Magic kapcsolódik, már-már elf szinten…

I/4. Karakterépítés- és fejlesztés, további tulajdonságok
Ha valaki maga vág neki az avatar létrehozásánál, egyetlen alapképességet és ennek egy specialitását tanulhatja meg kiindulásnak, valamint szétoszthat 30 statpontot. Itt a fentieket kell figyelembe venni, azaz például egy fekete mágusnak legalább 10 pont az Intelligence és 5-6 a Wisdom értékekre, egy kószának jó adag Dexterity, picit megnyomott Strength, a többi erősorrendben (Stamina, Agility), aztán az esetleges mágiákhoz annak megfelelően. Például egy paladin megalkotásánál Heavy Combat Arts / Large Blade Weapons a kiindulás, ehhez rengeteg pont megy a Strength-re és Staminára. Később ebben az osztályban jön egy Heavy Armour spec, emellé paladinról lévén szó a White Magic / Life dukál majd, amelyet ugye nagyon magas Wisdom és erős Intelligence megléte esetén tanulhatunk meg, ezért itt kell ezt megalapozni, ezekre több pontot dobva, a fennmaradó pontokat pedig – a későbbi gyógyításokat erősítendő – rátehetjük a Charismára, és picit tekerhetsz az Agility-n is. Mindezekhez még egy fontos adat: minden szintlépéskor 5 statpontot és két képességpontot költhetünk el. Mivel 30 szint a maximum, így kiszámítható, hogy a játék folyamán összesen 150 statpont és 60 képességpont áll rendelkezésünkre a fejlesztésre. A képességpontokat az adott osztály vagy a specialitás erősítésére, illetve új képesség tanulására költhetjük („New Ability” gomb, megfelelő opció kiválasztása, majd „Train Ability”).

Amit még érdemes megemlíteni, a karakterünk tulajdonságlapján található két adathalmaz. Ezek nem fejleszthetők, különféle ruhákat és fegyvereket viselve, illetve bűbájokkal átmenetileg erősíthetőek.
Az első csoport a Resistance, azaz ellenállóság a négy mágiaiskola ellen, ez gondolom már egyértelmű. Az alap 30, ám itt van egy kis trükk: ezen értékeket felezni kell, azaz egy 30-as Fire Magic Resistance 15% esélyt ad, hogy tűz alapú támadást megússzon hősöd.
A második (Speed) három százalékos érték, az első (Run) a mozgást, a második (Fight) a közelharcot és távolsági támadásokat gyorsítja, míg a harmadik (Cast) a varázslások elmormogásának idejét csökkenti. És még valami: a varázslat megtanulásának módja: kattints az Inventory bal szélén lévő harmadik gombra, vedd fel a baloldalról a tekercset, ezt nyomd be a jobb oldali könyvbe, majd innen húzd fel a felső tízrekeszes bigyóba, ezzel memorizálod. Bájosan egyszerű…

II. A JÁTÉKMECHANIZMUS
Miután megalkottad a neked tetsző karaktert, belevághatsz a játékba. Felhívom a figyelmed a generáló képernyő bal sarkában lévő „Skip Prologue” opcióra, ha ezt kipipálod, átugorhatod az amúgy automatikusan elinduló oktatópályát, amit ismerkedéshez jó végigtolni, bár ez a kis munka igyekszik azt pótolni…

II/1. Hősök és monumentumok
A játék sajátosságát a monumentumok jelentik, minden egységet, legyen az hős, harcoló egység vagy munkás, itt tudunk teremteni magunknak. Van egy hétrekeszes tároló, azaz egyszerre akár hét egység termelésére is kiadhatjuk az ukázt, ezek majd szép sorban elősorjáznak. Csavar itt is van, a monumentum kijelzőjén látható százalékos rúnaerő, mely minden egyes idézésnél csökken, és minél alacsonyabb ennek értéke, annál lassabban születik meg a soron következő páciens. Az érték a manához hasonlóan „holtidőben” szép lassan visszatöltődik.

a.) Dolgozók, katonák
A kampány során, mint említettem csak emberi karakterrel játszhatunk, ám mind a hat, a játékban szereplő fajt – fény: ember, dwarf, elf, árny: ork, troll, dark elf – irányíthatjuk. Ez a monumentumok segítségével lehetséges. Először is vásárolni kell egy úgynevezett „dolgozó rúnát” (pl. Human Worker Rune), és beilleszteni az inventory képernyő negyedik „fülén” található rúnatábla megfelelő pozíciójába. Ezután keresni kell a pályán egy hatalmas kőoltárt, ez az a bizonyos monumentum, és ezt aktiválni. Minden fajnak megvan a maga oltára, azaz embereket csak embermonumentumból tudunk előcsalni. A munkásoknak szintjei vannak, természetesen minél magasabb, annál jobb (gyorsabb termelés, építés, nagyobb életerő), így ha találsz egy magasabb szintűt, cseréld ki a táblán lévő alacsonyabbal, és azt akár pénzzé is teheted, nem lesz rá szükséged többé. A mechanizmus ezután egyszerű: a munkásokkal el kell kezdeni nyersanyagot termelni és építkezni, majd el lehet kezdeni a harcoló egységek idézését, ugyanezen monumentumon. Nagyon fontos: ha deaktiválod a monumentumot, vagy az ellenség működésképtelenné teszi, az összes itt teremtett egységed, vagyis minden munkás és a teljes hadsereged abban a pillanatban elpusztul! (Én tulajdonképpen itt adtam fel a játékot, ha a saját hülyeségem miatt a halálba vezetek egy sereget, magamra vessek, ám amikor egyetlen „épület” lerombolásával a teljes, ötvenfős haderőm holtan rogy össze, azt erősen sportszerűtlennek tartom). A termelésről, fejlesztésről még lesz szó a későbbiekben.

b.) Hősök
A játékban lehetőségünk van maximum öt hőst avatarunk mellé hadba állítani – először csak egyet, majd minél magasabb szintre lép főhősöd, annál többet. Ezt szintén rúnák segítségével tehetjük meg. A folyamat ugyanaz, mint a munkásoknál: illeszd be a hősrúnát a rúnalap szabad rekeszébe, majd keress egy „Hero Monument”-et, és aktiváld: lépj mellé, válaszd ki, és klikkelj a kezelőfelületen látható „kőbumszlin”, ekkor elkezdődik a hős előteremtése. Ezután ugyanúgy, mint avatarodat, fel kell szerelni új emberedet páncéllal, fegyverrel (bökj a bal szélen a portréjára), épp ezért jó előre gondolkodni, milyen hősökre lesz szükséged, és ezeknek megfelelő felszerelést tartogatni a készletedben (például, ha egy íjászra vágysz, íjat, tőrt, könnyű páncélzatot, ha mágusra, köpenyt, botot, és a képességeit erősítő gyűrűket).

Amennyiben egy hősünk meghal, természetesen teljes felszereléssel újraéleszthető a legközelebbi monumentumon. Trükkösebb viszont a hőscsere, azaz amikor hozzájutsz egy jobb rúnához, és az addigi emberkédet le akarod cserélni erre az újra. Ilyenkor az előd rúnáját csak akkor veheted ki a rúnalapból, ha előtte a figurát levetkőzteted, azaz minden ruhát, fegyvert, ékszert leveszel róla. Ez az állandó vetkőztetés-öltöztetés egy kicsit vontatott és macerás (mennyivel elegánsabb megoldás lett volna, ha amint kiveszem a rúnát a rekeszből, a felszerelés automatikusan átkerül a készletbe, vagy ha azonos képességű, csak magasabb szintű hősre cserélek, az új megkapja a régi cuccait…).

Minden hős egy vagy több mágiával érkezik, és mindegyiküket önállóan irányíthatjuk, ám nem fejlődnek és nem fejleszthetők, új mágiákat sem taníthatunk nekik, vagyis olyanok, mint az instant kávé…

II/2. Erőforrás-menedzselés, technológiai fa
Ahogy az RPG-gúnya is lötyög a Spellforce-on, úgy az RTS-hívők is meg fognak lepődni a fejlesztők pár érdekes húzásán. Mint említettem, hat faj van, ezek a fejlesztésekhez és építkezéshez hatféle nyersanyag közül használnak fel párat, az alábbi táblázat szerint:

>> resources.xls <<

Nagyon fontos alaptudnivaló, hogy az egyes épületeket és egységeket csak akkor fogjuk tudni megépíteni és kiképezni, ha rendelkezünk ezek terveivel, és azokat az inventory ötödik lapjának jobb oldalára beillesztjük (a jobb szélen előbb ki kell választani a megfelelő fajt, majd benyomni a megfelelő ábrát valamelyik üres „lyukba”).

Nézzük át a folyamatot az emberek szempontjából:
1. Az elsődleges építkezésekhez sok fa és kevesebb kő kell, ezért termelj csomó munkást, mondjuk hat mehet fát vágni, kettő követ törni.
2. Amint megvan a szükséges fa, építsd meg a favágókunyhót (Woodcutter’s Hut). Ha ezt kiválasztod, öt kis négyszöget látsz – ez azt jelenti, ebben az épületben öt szakember (Artisian) dolgozhat. A szakemberek termelékenyebbek, ezért mindenképp állítsd be ide a sima munkásokat (workers). (Bármelyik portréra klikkelve „elbocsátod” az illetőt, így tudod átrendezni embereidet a kitermelő egységek között.)
3. Ha összejött a többi nyersanyag, építsd meg a kőbányát (Quarry), majd a vasbányát (Mine),
4. Ezután jöhet az első „katonai objektum”, a Forge (kovácsműhely), ennek birtokában már idézhetsz a monumentumból katonákat. Nagyon fontos tehát: éppúgy, mint más RTS-ekben, a katonai egységek fejlesztéséhez fel kell állítani a technológiai fa megfelelő épületeit, ám magát az egységet a monumentumból fogod kitermelni. Ez két dolgot jelent: ha az ellenség lerombolja a katonai épületet, hagyományos módon nem tudsz több egységet termelni, ám mivel minden egységed idézett, a monumentum legyalázása az összes egységed azonnali halálát jelenti. (A monumentumot elpusztítani nem lehet, csak 1-2%-ra lenyomni, azután lassan „meggyógyul”, de természetesen ekkor nem kapod vissza az egységeket.) Egy előnye mindennek azért van: ha találsz a táborodtól öt kilométerre egy másik monumentumot, ezentúl onnan tudod előcsalni a sereget, ide nem kell semmit építeni.
5. A következő cél a vadászház (Hunting Lodge) felépítése, majd a kis főhadiszállás (Small Headquarters) felhúzása, itt tudod kellő nagyságú élelemadag feláldozásával növelni a dolgozók és katonai egységek maximális számát, és persze ezek megépítése előfeltétele a további épület- és egységfejlesztésnek. Újabb érdekesség: a főhadiszállást (én nem értem, miért…) nem lehet szokott módon upgrade-elni, hanem a közepes- és nagy verzióját külön-külön kell megépíteni (ha találsz neki helyet).
6. Ezután jöhetnek a specializált katonai épületek, mint a Shooting Range, a Master Armory, illetve a mágikus egységeknek a Temple of Light és az Academy, ehhez azonban keresned kell ariaforrást, és ezt kitermelni.
7. Végül jöhetnek a fontos, a termelést segítő kiegészítő épületek – Food Store, Sawmill, Smelting Works. A Food Store nagyon fontos épület, ugyanis ezzel nemcsak a közeli élelemtermelő épületek teljesítményét duplázod meg, de csak ennek megépítése után fog idézett egységeink életereje és manája avatarodhoz és hőseidhez hasonlóan regenerálódni!
 
Az élelemtermelésnél részesítsd előnybe a helyhez kötött típusokat – vagyis a vadászházon kívül bármit, ugyanis a vadászok könnyen elkóborolnak, belefutnak az ellenségbe, a településedre vezetik azokat vagy elesnek. Természetesen érdemes minél előbb megszervezni a tábor védelmét, védd azokat a helyeket, ahonnan ellenség várható, legalább két toronnyal, és ne felejts el védelmet állítani a monumentum mellé sem! Sajnos hiányzik a viselkedés-beállítás egységeinknél, azaz alapból agresszívek, így őrzésre sem tudod beállítani őket, ezért inkább tornyokat javaslok a monumentum köré. Van még egy különleges épülete az embereknek, a White Hand, ez a körülötte lévő egységeket gyógyítja, ezért hasznos felépíteni stratégiai helyeken (például egy útkereszteződés), hogy ide visszavonva ápolhassuk a sereget – más RTS-ektől eltérően semmiféle megkötés nincs az építésre, azaz a térkép bármelyik pontján építkezhetünk.

Az elfeknek csak fa kell, de abból rengeteg, ezért náluk megépíthető a Forester, ennek mestere új erdőt telepít folyamatosan. A mágikus egységekhez egy különleges növényt, a lenyát kell gyűjteni, és érdekesség, hogy a magas szintű harcosok képzéséhez Iron Armoury kell, de mivel az elfek nem bányásznak fémet, szövetségül kell hívniuk a bányászathoz akár dwarf, akár ember munkást, akik a kitermelt vasat az elfek említett épületébe cipelik. Ez a faj az élelemszerzést vadászással és a bogyók (berries) gyűjtésével oldja meg, a tábor védelmére pedig két épület szolgál, a sima őrtorony és a Frostbringer, mely jéggel fogadja és megfagyasztja a hívatlan látogatót.

A törpék (dwarf) létalapja a kő és a vas, ezt kell először biztosítani, az élelem termelésére pedig egyetlen épület szolgál, a Pig Farm. Kimondottan mágikus egység náluk nincs, bár a Battle Priest és az Elder nevezhető ennek, őket szentélyből (Sanctuary) lehet előcsalni, de ehhez is, mint a többi magas szintű katona képzésére a ritka holdezüst (moon silver) fémet kell kitermelni és feldolgozni. A tábor védelmét sajnos semmiféle épülettel nem biztosíthatjuk.

Az orkok alapanyaga szintén a fa, emellé társul a vas. A katonai egységek előállítása elég összetett, hiszen a Forge mellé alapból kell egy Mace Carver már a kisebb egységekhez is, a magasabb szintű és a tüzes mágiával operáló egységekhez pedig Shaman’s Hut, Hall of Glory, Blood Shrine és Dark Forge is, azaz elég sok az építeni való. A csapatépítéshez nekik is kell lenya, az élelemszerzést vadászattal, halászattal és medvetenyésztéssel oldják meg, érdemes itt is az utóbbi kettőt favorizálni. A tábor védelmére egy torony szolgál.

A dark elfeknek furcsa módon nem kell fa, alapanyaguk a törpékhez hasonlóan kő és vas. A katonai egységekhez nagyon gyorsan fel kell kutatnunk ariaforrást, mert már középerős egységhez is kell ezt felhasználó Onyx Tower, hiszen ők erősen „varázsfixált” faj. A legerősebb egységeikhez negyediknek náluk is betársul a holdezüst. Az élelemtermelés helyhez kötött (állatnevelés és gombatenyésztés). A tábor védelmét két épület szolgálja: a Tower of Sorcery fekete mágiával kiszívja az ellenség életerejét, a Mind Breaker hipnotizálja a közelébe tévedőt, könnyű prédát szolgáltatva a véderőnek.

Hatodiknak következnek a trollok, akik egyszerű népek: csak fa és kő kell nekik – no meg a magasabb egységekhez fém, amihez szövetséget kell kötni az orkokkal vagy a dark elfekkel, akik a Blacksmith műhelyébe szállítják az ércet. Élelem terén csak „mobil szolgálat” érhető el: vadászat és saját vagy ellenséges hullák begyűjtése. A tábort toronnyal védhetjük.

Végül még egy fontos, közös információ: a nagy főhadiszállás megépítése után tudunk titánokat „nevelni”, mely minden faj legerősebb egysége, de fajonként csak egy képezhető. És egy tipp: az épületeket lerakás előtt forgatni is tudod, a CTRL nyomva tartása mellett a Delete / End gombokkal.

II/3. Ellenségek
A játék egyik aljas húzása, hogy ellenségeid a multiplayer játékokban megszokott „spawn-pontokon” születnek folyamatosan, ezek vízgyűrűkhöz hasonló foltok a táboraikban, melyeket az őket körülfogó épületek lerombolásával tudsz eltüntetni, ezt egy „isteni” effekt is jelzi, ezért elsődleges cél legyen a kalyibák szétverése. A sárgásan fénylő hullán akciózz, nála van valami hasznos cucc (bal szélen jelenik meg, alsó pipa ikonnal mindet elhappolod). Ha elkezdesz tábort építeni, számíts a támadásra, az előőrsre, kémekre sárga villogás figyelmeztet a minitérképen, keresd meg és gyakd le őket, mert nyakadra hozzák a bajt!

III. IRÁNYÍTÁS
Az irányításról csak tőszavakban tudok megemlékezni, mivel szorít a hely. Kijelölés ballal, akció jobbal. A szokásos bekeretezés egységeink esetében működik, mint ahogy a számbillentyűhöz rendelés is (CTRL+szám), de a képernyő tetején, középen lévő hat fülre klikkelve is létrehozhatunk csoportokat. Ha a CTRL-t nyomva tartva klikkelünk egy katonán, a vele azonos fegyvernembe tartozók is ki lesznek jelölve. A hagyományos támadás mellett barátságos megoldás a Click’n’Fight rendszer. Itt az ellenséget kell kijelölni, majd megmondani, embereid milyen akciót hajtsanak végre rajta, a megfelelő ikonra kattintással. Ez ügyes és okos dolog!

IV. PORTÁL, BINDSTONE
A játék egy hatalmas tengeren úszó földdarabokon játszódik, a szigetek között kétféle módon közlekedhetünk. Egyrészt vannak a hagyományos portálok, melyek eléréséhez elég sokat kell majd kepesztened. Másrészt egy-egy pályán van több úgynevezett Bindstone is. Ezeket aktiválni kell (kijelöl, akció), majd a kis térképikonra bökve megjelenik a többi, hozzánk tartozó kő helye, a megfelelőt kijelölve átkerülünk oda. Nagyon fontos azonban megjegyezni: akár portálon, akár Bindstone segítségével utazunk, minden teremtett hősünk, egységünk és településünk megsemmisül! Persze egy-egy pálya betöltése amúgy is fél óra, úgyhogy sok kedved nem lesz az ugráláshoz, de alaposan gondold meg a dolgot – ha például összeszedsz egy cuccot, amit vissza kell vinned valami NPC-nek, és van már táborod, katonáid, ezen akciót tartogasd a pálya végére, amikor úgyis tovább kell lépned majd. A Bindstone egyébként azért is fontos, mert ha elhalálozol a pályán, az eleséshez legközelebbi kő mellett születsz újjá – némi XP-veszteséggel.

V. TIPPEK, ÚTRAVALÓNAK
Sok helyem nem maradt, így csak pár szó:
• A kampány elég lineáris, csak alaposan nézd át a térképeket, a 3D néha becsap – forgasd, döntsd a pályát, észre kell venned a szűk ösvényeket, a gázlókat a folyókon.
• Kövesd nyomon a sztori alakulását az inventory utolsó oldalán, itt mindig láthatod, mit kell még megtenned, és mi van hátra – ha nem is tudsz angolul, ki lehet sakkozni a dolgokat.
• A kereskedőkkel sokat ne foglalkozz. A legjobb cuccokat út közben szeded össze, az inventory szinte végtelen nagyságú, esetleg rúnákat és varázslatokat vásárolhatsz. Az ostoba játék megengedi, hogy eladd a küldetések megoldásához való tárgyakat, így a boltban az utolsó (toll ikonos) lehetőségből csak a drágaköveket boltold el!

Ennyi volt nagy vonalakban a Spellforce-hoz való itinerem, a többit rátok bízom – sok sikert!