Még most is nehezen hiszem, hogy az új Settlers-éra (amelynek, lássuk be, sok köze amúgy nincs a régi sorozathoz) első fecskéjének fiókája egyszerűen a „Kiegészítő lemez” nevet kapta a keresztségben, ennél azért többet vártam az Ubisoft kreatívjaitól (és többet is néztem ki belőlük az eddigi munkásságuk alapján). Sajnos az anyag egészében visszatükröződik ez a „meleg vas” effektus, picit izzadságszagú, kötelezően kitermelt iparcikkről van szó. Mindösszesen 9 szólista küldetés, melyek főleg az újdonságokra épülnek, enyhén nyögvenyelős poénok (uram, ne hagyj el, még Rómeó és Júlia is előkerül), egy főszereplő megölése (tisztára Harry Potter), a végén a kövér nő kiénekli a magas C-t, tűzijáték, finálé, a ruhatár használata kötelező.
Az új stuff installálásának előfeltétele egy feltelepített alapcsomag, ennek könyvtárszerkezetében fog létrejönni egy „extra1” nevű mappa, ide mászik be a durván 350 megányi friss okosság. A cucc egyébként tartalmazza a legfrissebb, 1.04-es foltot is, és fel is tolja jól. A két játék önmagában is játszható, plusz ott van még a térkép- és küldetésszerkesztő is, melynek nyitóképernyőjén az Ubisoft és a Blue Byte közli, hogy nem támogatja ezt a szerszámot (ki tudja, kinek fattya, ott találtuk a küszöbön), és bárki kérne tőlük ez ügyben segítséget, kerek perec megtagadják. No, szépen vagyunk.
A sztori alapja egyszerű: a jó öreg Leonardo feltalálta a hidat (hm, ehhez valóban feltaláló kellett, hogy az emberek rájöjjenek, a vízen nemcsak akkor lehet átkelni, ha befagyott), így elérhetővé vált a Nhem folyón túli legendás ősi ország, Hen Brugh. Ám a túlparton gonosz lények tűntek fel, így a friss király, Dario, a jegygyűrű szövetségével együtt ismét útra kel, hogy rendet tegyen, közben előkerül egy áruló kormányzó is, meg egy rejtélyes bérgyilkos, aki nem is az, hanem a másik, aki csak később, a harmadik felvonásban. Shakespeare-dráma light.
I. Hősök
Három új hősünk van, ebből kettő a szóló kampány során elérhető és kipróbálható, a harmadik, ahogy az alapjátékban Lady De Mortfichet, itt is ellenség, de a többjátékos üzemmódban választható.
Drake, a kincsvadász
Harmincas évei elején járó mesterlövész. Amit tud:
• Master Shot: Elég nagy távolságra biztosan célba érő lövés, természetesen egyetlen ellenséggel szemben. A távot ki kell kísérletezned, ha túl közelre akarod elsütni, nem működik.
• Precision: Minden, Drake közelében lévő távolsági támadó (tehát az íjászok is) sebzése és pontossága nő. Evégből tanácsos a lövészekből kialakított csapat élére a fickót állítani, bár picit gáz, hogy kétszer olyan gyorsan fut, mint emberei, így mire azok a célponthoz érnek, a kissárkány (Drake, érted?) már eszméletlenül hever a sárban – úgyhogy csak apró lépésekkel!
Yuki, a zsoldos
Mostanában mindenki távol-keleti lányokat épít a programjába… Három képessége is van az édesnek (cuki yuki, csak azért is, a kánikula tehet róla, tisztelt bíróság):
• Fireworks of Fear: Tűzijáték, melytől az ellenség össze… ijedi magát, és pánikszerűen elinal, kivéve persze a rettenthetetlen hősöket (és akikre nem hat a pszichés hatás, lásd a sárga pecsétben!).
• Fireworks of Joy: Ez meg olyan csimbumm, melytől a munkások jókedvre derülnek, és tovább tudnak dolgozni, azaz hasonló a templomi áldáshoz. „Érdekesség” viszont, hogy ez mindenkire hat, aki a közelben van, tehát akár az ellenség munkásaira is.
• Shurikens: Nem maradhatott ki a sablonos dobócsillag sem, ezen példány amolyan bumerángszerűen működik, a kijelölt területen körbecammogva mindenkit megsebez, hasonlóan Erec körtáncához – legalábbis a kézikönyv és a játékbeli leírás szerint. Gyakorlatban soha nem sikerült egynél több ellenséget eltalálnom, maradjunk annyiban tehát, hogy ez egy egyenes irányú, kis/közepes hatótávú „lövés”, mely csak akkor működik, ha megfelelő távolságban vagy az áldozattól, ezt is meg kell tapasztalni, mint Drake mesterlövését, különben fölöslegesen kattogtathatsz.
A lány egyébként meglepően erős (biztosan ölő sárkány lady), simán túléli Dariót és a többi hőst is, látványos félköríves rúgásokkal operálva, tehát közelharcban elég megbízható.
Kala, a boszorkány
A kampánybeli ellenség, a leples népség (shrouded people) néven emlegetett Nephylim vezetője, állítólag halhatatlan, persze mégse, mert a kampánysor végén ki kell nyírni, különben nem lenne finálé, taps, hogyvolt, szerzőt. Mérges, mint a főrendező úr, és mint Mortfichet bárónő az alapműben – ő az a figura, akit csak multiban terelgethetsz. Tudománya evégből:
• Poisoned Arrows: a kijelölt helyre mérgezett nyilak záporát hullajtja.
• Poisonous Fog: Mérget böffent (szellent?), minden, őt körülvevő egység sebződik erősen.
II. A hídember
A nagy újdonság a játékban, hidakat lehet építeni, ami kicsit megkeveri a stratégiát. Ez a szóló módban kötelező rossz, hiszen a játék nagy részben erre épül; mivel a többjátékos üzemmódot nem volt alkalmam kipróbálni, nem tudom, multiban hogy adja ki magát, de némileg beleköphet a müzlibe. A hidak építése meglehetősen érdekes folyamat, három fázisból áll.
1. Először is kell keresned egy alkalmas placcot. A stratégiai egyensúly érdekében természetesen nem építhető mindenfelé híd: hasonlóan a faluközpontokhoz, ezek is előre el vannak helyezve a térképen, elég feltűnőek, hiszen két, építésre előkészített hídfő és a vízben lévő pilléralapok jelzik őket.
2. Építőmestereket kell toboroznod, ehhez műhelyt kell nekik építeni (Architect’s Parlour – célszerűen a híd közelébe, hogy gyorsabb legyen a tervezés), melyhez a kollégiumban ki kell fejlesztened a Mathematics okosságot – ez utóbbi az előfeltétele egyébként a hidak építésének is, tehát ez egy komplett csomag. Most jön az érdekes fordulat: a semleges építési területen egyszerre több náció mestere is munkálkodhat. Ez multiban külön móka lesz, az győz, aki előbb befejezi a hídalap megépítését, ekkor a többieknek vissza kell vonulniuk – legalábbis a mestereknek, mert…
3. Most jön a híd összeácsolása, ezt már a telepesek végzik (kettő – a híd kiválasztása után az alap közepére tudod elhelyezni az alapelemet). Igen ám, de maga az elkészült alap is semleges státuszba kerül, azaz ha az ott lévő nép építészét és munkásait legyalulod, saját embereiddel megépítheted a kész alapra a hidat. (Megjegyzés: az elem – mely döbbenetes módon kereszt alakú; látott már valaki útkereszteződést hídon? – kiválasztása egy pillanatra megakasztja a játékot, ez vele született fogyatékosság, megijedni nem kell tőle.)
A kész híd is semleges státuszú, azaz bárki használhatja, és bárki kinevezheti sajátjának, ha megfelelően képes einstandolni, azaz védeni tudja (célszerű rögtön, még az építés előtt legalább két tornyot és némi sereget elhelyezni a hídfőnél). Épp eme státus miatt a híd nem támadható semmiféle eszközzel (torony, ágyú, hadsereg), egyedül a szintén új tolvajok (lásd lejjebb) tudják elpusztítani, a megfelelő helyre pakolt robbanóanyaggal.
III. A kocsma és különös vendégei
Egy új „egységgyár” van, és ez a Taverna, illetve fejlesztett változatában a Fogadó (Inn). Előbbi építéséhez a kollégiumban fejleszthető Binoculars (előfeltétele a Stronghold), utóbbihoz az egyetemen kutatható Matchlock szükséges. Itt dolgozik a csapos (Bartender), aki szintén ellátja étellel-itallal munkásaidat, azaz az adott területen átveszi a farm szerepét is (bár csak 3, ill. 5 fő részére nyújt kaját – el tudtam volna képzelni, hogy legalább 1-2 százalékkal emeli a település közhangulatát, mint a szobrok és kutak, de az egy másik játék). Fontosabb azonban, hogy két fura vendégkör is itt tanyázik, kik két új egységet jelentenek.
A felderítő (scout)
A felderítő a tavernában képezhető. Három képessége van:
• Binoculars: Ha nem mozog, az ipari kamera szerepét tölti be, azaz az őt körülvevő, viszonylag nagy területet „monitorozza”, a távcsőt elővéve pedig előre tud nézni; a helyes metódus tehát a felderítésre: távcső, ballal kattintás a koma elé arasznyira, ha ott tiszta a terep, séta oda, és így előre, tovább. Sajnos ez eléggé macerás, főleg, hogy ott van Dario sólyma is, no meg a nála jóval olcsóbb telepes is; hogy miért nem lehet a más játékokban látott automatikus felderítést beállítani, azt nem igazán értettem.
• Find Resources: A hozzá legközelebbi nyersanyaglelőhelyre mutat. Sajnos nem olyan hatékony, mint például a régi széria geológusa, sőt egyszerűen használhatatlan. Ha kiválasztod ezt a lehetőségét, egyszerűen álló helyében arra fordul, amerre ilyen forrás található, és kinyögi, hogy „arra van, uram” (mint a vadászkutya, ha szagot fog). Ráadásul ehhez minden nyersanyagból elhasznál egy maréknyit – használata így értelmetlen és ellenjavallt.
• Torches: a felderítő fáklyát szúr le a földbe, mely leégéséig (4-5 másodperc) szintén mutatja környezetét, kb. kétembernyi körben. Ezen opció eléréséhez már át kell építeni a kocsmát fogadóvá – bár sok haszna ennek sincs…
A tolvaj (thief)
A nagy visszatérő, aki az „amazonos” S3-kiegészítőben mutatkozott be annakidején, a fogadóban bérelhető fel.
Bemutatásához kénytelen vagyok egy eddig általam nem alkalmazott alternatív metódushoz fordulni. Először ugyanis (némileg kifejtve) lefordítom a kézikönyvbeli leírást:
A tolvaj az ellenség számára láthatatlan, és háromféle képessége van:
• Sneak: Jobbágynak álcázza magát; ha passzív marad, kényelmesen megfigyelheted így ellenfeled városának eseményeit.
• Steal: Ellenséges épületekből nyersanyagokat lop.
• Sabotage: Épületeket és hidakat tud felrobbantani (mint fent írtam, utóbbira csak ő képes), illetve hatástalanítani tudja az ellenfél ketyegő bombáját.
Fentiekhez képest, a végigtolt szólómód, illetve az „ezt nem hiszem el” metódus miatt a fent említett segédprogrammal sebtében összecsapott saját, egy ellenséget tartalmazó pálya tapasztalatai alapján azt kell, hogy mondjam: fentiekből csak a „Szabotázs” mód érvényes. Az ellenség tökéletesen látja; én néztem bután, amikor a bátran előreküldött settenkedőt szanaszét kaszabolták és íjazták, mint Szent Sebestyént. A parancspaneljén is csak a Sabotage ikon árválkodik, tehát sem a Sneak, sem a Steal nem működik, ami persze érthető, hiszen ezekhez láthatatlannak kellene lennie, de hát ugye nem az. Külön „bónusz”, hogy népességedben 5 (igen: öt!) helyet foglal el, azaz vetekszik az ágyúkkal; ez nyilván stratégiai egyensúlyozás, de mivel nem sok vizet zavar a koma, így értékelhetetlen. Talán multiban a hidak miatt bejön, bár ha valaki jól védi az átkelőt, a híd közepén, nyílt terepen kapirgáló nindzsát úgy kaphatja szét, mint Floki a lábtörlőt.
IV. Új haderő és zsoldosok
Különös világ a játékbeli, hiszen egyedülállónak nevezhető az a náció, amely előbb tudott ágyúkat önteni, mint hidat építeni, és csak előbbiek felfedezése után volt képes muskéták kifejlesztésére…
Miután tudósaid az egyetemen kiokoskodták a Matchlockot, megépítheted a fegyverkovács műhelyét (Gunsmith’s Shop), melyet aztán a szintén egyetemi, és főépületed Fortress státuszba emelése után megtanulható Rifled Barrel segítségével fegyvergyárrá (Gun Factory) fejleszthetsz. Az itt dolgozó fegyverkovács kétféle üzemmódra jó. Egyrészt feldolgozza a ként, azaz átveszi a laboratórium és az alkimisták szerepét, hiszen a hidakkal picit csökkent ezek jelentősége, másrészt az új egységek, a mesterlövészek turbózására is szolgál. Ezeknek egyébként nem kell újfajta épület, a már ismert, alapban íjászok számára készült Shooting Range és Archery a kiképzőhelyük, előbbiben a könnyű-, utóbbiban a nehézlövészek (Light, ill. Heavy Sharpshooter) bérelhetők fel. A kovács az alábbiakat tudja – az utolsó kettőhöz már fegyvergyár kell:
• Fleece Armour: erősebb páncélzat
• Lead Shot: nagyobb sebzés
• Fleece-lined Leather Armour: még erősebb vértezet
• Gun Sights: nagyobb lőtávolság és pontosság
Fontos megjegyezni, hogy a kő-papír-olló függőségben ezen egység alkalmas az új ellenség, a Nephylim eliminálására (mellettük még az egyéb lövészek félhetnek tőlük). Az utolsó küldetésben, ahol a főboszorkányt, Kalát kell a púpjára fektetni, csak ők tudják megsebezni a szipirtyót (amúgy közel 150 mesterlövészemet mankózta le a botjával és a zöld füstjével, míg a játék megunta, és győztesnek hirdetett ki [a főmaca életerő-csíkja ugyanis nem fogyott, csak az embereim]). A másik tudnivaló, hogy régimódi, kovás muskétákról van szó, azaz mialatt egy ilyen koma újratölti a fegyverét, egy íjász kb. fél tucat íjat ereszt ki, ezt is a mérleg serpenyőjébe kell tenni.
A másik újdonság a zsoldostáborok (mercenary camp) megjelenése a pályákon (hmm, miért érzem úgy, hogy a kiegészítő a szintén az Ubisoft jóvoltából új életre kelő HoMM-ra emlékezett – kocsma, meg ez a tábor?), ahol mindenféle egységeket – összes katonai (beleértve a barbárokat, rablókat is), tolvaj, felderítő, jobbágy – bérelhetsz fel, természetesen anélkül, hogy a normál módon elérésükhöz szükséges tanok és épületek birtokodban lennének. A felvett egységek persze beleszámítanak néped összlétszámába, tehát a limitet velük sem lépheted túl. Érdekes megoldás egyébként ez is: egy ovális, fehér/piros sátort kell keresned, melyben látszólag semmi élet nincs. Ám ha megközelíted egyik hősöddel, előmászik egy koma, az ismerős sárga felkiáltójellel, meg kell őt simogatni ballal, ekkor az alsó panelen láthatod, milyen egységből hány darab van készleten, kattintással vásárolhatsz (az egy darab banditavezér persze egy csapatot jelent).
V. Zárszó, némi szólózással
Ennyire futotta e három oldalban. A szóló mód nem hosszú, bár elég szívatós; a pályák nagyok, amelyeket még nagyobbá tesz a sok mászkálás. Érdekes, hogy a Tribute menü egyáltalán nincs használva, és a legtöbb küldetésben a bal felső sarokban látható egy mérce (fel kell építened három kutat, öt hidat, le kell nyomnod 8 csapatot, stb.), mely irányt mutat (a stopper is átkerült ide, mivel a hősök új, külön panelt kaptak jobbra fent). Utolsó tanács tehát: keresd a sárga felkiáltójeles embereket, és olvasd el a küldetések leírását (F4), de általában: településedet övezd tornyokkal és építs rettentő hadsereget, aztán nyomj le mindenkit, aki nem barát…
Jó tudni:
Azon vizek, melyek fölött köd gomolyog, télen nem fagynak be (a fejlesztők ezzel növelték a hidak jelentőségét).
Érdemes fellapozni a kézikönyvet (a lemezen is rajta van), rögtön a bevezetőben van egy érdekes tipp, egy titkos kód, némi kincshez…
A Nephylim immúnis a félelemre és nem konvertálható, tehát Kerberos, Yuki és Helias ezen képességei hatástalanok ellenük!